Prace drogie i jedyne w swoim rodzaju

2023-12-05 13:02:28(ost. akt: 2023-12-05 13:14:11)

Autor zdjęcia: M

Dzięki wsparciu z ministerialnego programu "Narodowe kolekcje sztuki współczesnej" Centrum Rzeźby Polskiej (CRP)w Orońsku wzbogaciło się w ostatnim czasie o prace Bożenny Biskupskiej i Jana Stanisława Wojciechowskiego – poinformowała PAP we wtorek Agnieszka Filipowska z działu promocji muzeum.
To trzy rzeźby Bożenny Biskupskiej z cyklu "Rysunek rzeźby" (2017–2020) oraz tableau fotograficzne "Ręka" (1973) Jana Stanisława Wojciechowskiego. Twórczość Bożenny Biskupskiej obejmuje rzeźbę, instalacje, realizacje przestrzenne, ale również malarstwo i rysunek. Działalność artystyczna Jana Stanisława Wojciechowskiego to obiekty rzeźbiarskie, aranżacje przestrzenne, elementy scenografii teatralnej i prace z pogranicza sztuki użytkowej, posługuje się również innymi mediami.

Filipowska podkreśliła, że ministerialne wsparcie z programu "Narodowe kolekcje sztuki współczesnej", z którego CRP korzysta od kilku lat, pozwala na coroczne uzupełnianie zbiorów.

"Kupowane przez nas prace są drogie i jedyne w swoim rodzaju. Drugich takich egzemplarzy nie ma, więc cieszymy się, gdy uda nam się je zdobyć do naszej kolekcji" – zaznaczyła przedstawicielka Centrum Rzeźby Polskiej.

Dzięki zakupom realizowanym w ramach programu realizowanego przez Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zbiory CRP poszerzyły się o prace takich artystów, jak: Magdalena Abakanowicz, Paweł Althamer, Joanny Przybyła czy Krystyn Jarnuszkiewicz.

W 2024 r. Centrum planuje zakup kolejnych dzieł współczesnych artystów, m.in. Jarosława Kozakiewicza, Joanny Rajkowskiej i Roberta Rumasa.

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku jest unikatową w kraju placówką, której celem jest ochrona narodowego dziedzictwa w dziedzinie rzeźby. W jej kolekcji są 2 tys. prac, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Sylwestra Ambroziaka, Wojciecha Fangora, Władysława Hasiora i Józefa Szajny. (PAP)

Autorka: Ilona Pecka

ilp/ joz/