Na Papieskim Uniwersytecie w Rzymie wystawa zdjęć poświęconych rodzinie Ulmów

2023-12-04 20:27:45(ost. akt: 2023-12-04 20:32:41)

Autor zdjęcia: PAP

Na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie otwarto w poniedziałek wystawę zdjęć przedstawiających historię błogosławionej rodziny Ulmów oraz jej beatyfikację we wrześniu tego roku w Markowej na Podkarpaciu. Zaprezentowano też album „Błogosławieni Męczennicy z Markowej”. Autorem fotografii jest Grzegorz Gałązka.
Na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie otwarto w poniedziałek wystawę zdjęć przedstawiających historię błogosławionej rodziny Ulmów oraz jej beatyfikację we wrześniu tego roku w Markowej na Podkarpaciu. Zaprezentowano też album „Błogosławieni Męczennicy z Markowej”. Autorem fotografii jest Grzegorz Gałązka.

W inauguracji wystawy zdjęć Grzegorza Gałązki uczestniczył ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski oraz prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kardynał Marcello Semeraro, który dokonał 10 września beatyfikacji rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów, zamordowanych wraz z dziećmi przez Niemców w marcu 1944 roku za ukrywanie Żydów.

Obecna była delegacja Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego z marszałkiem Władysławem Ortylem.

W pamiątkowym albumie fotograficznym są też archiwalne zdjęcia wykonane przez Józefa Ulmę. Przedstawiają m.in. jego matkę Franciszkę i rodzinne gospodarstwo rodzinne. Józef Ulma uwiecznił na zdjęciach sceny z życia swojej rodziny: zabawy z dziećmi, przygotowanie posiłków, odrabianie lekcji. Są zdjęcia Żydów, którzy znaleźli schronienie w domu Ulmów, a także fotografie Markowej w czasach współczesnych, krewnych nowych błogosławionych męczenników oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej imienia Rodziny Ulmów z Sadem Pamięci. Ponadto jest fotograficzna dokumentacja mszy beatyfikacyjnej, w której uczestniczyło ponad 30 tysięcy osób.

Rektor Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża ksiądz Luis Felipe Navarro Marfa mówił podczas uroczystości, że kiedy poznał historię rodziny Ulmów i to, co stało się w Markowej, postanowił, że musi przedstawić ją na tej uczelni. Podkreślił, że jedną z najważniejszych kwestii na tym uniwersytecie jest świętość małżeństwa.

"Przyjmujemy Ulmów już jako błogosławionych" - dodał.

Kardynał Semeraro wyznał, że beatyfikacja w Markowej była dla niego bardzo silnym przeżyciem. "Nie ma wątpliwości co do tego, że ta beatyfikacja miała charakter jedyny w swoim rodzaju" - zaznaczył.

Zwrócił uwagę na to, że w tym nadzwyczajnym przypadku błogosławiona została cała rodzina. Prefekt dykasterii położył nacisk na to, że w czasie postępowań kanonicznych ideologia nazistowska uważana jest za antychrzescijanską .

Jak także zauważył, przykład rodziny męczenników wskazuje, że "samemu nie zostaje się świętym". Odnotował, że nie ma innych błogosławionych z przeszłości, którzy mieliby tak bogatą dokumentację fotograficzną, co jest zasługą ojca rodziny, Józefa.

Kardynał Marcello Sameraro wyraził nadzieję, że Józef Ulma zostanie patronem fotografów.

Marszałek Władysław Ortyl mówił, że w przyszłym roku, gdy minie 80 lat od masakry rodziny, władze województwa planują dalej promować jej historię. Zapowiedział starania o to, by rodzina stała się patronem województwa podkarpackiego.

Grzegorz Gałązka opowiadał między innymi o fotograficznej pasji Józefa Ulmy i wyraził wdzięczność kardynałowi Semeraro za propozycję ogłoszenia go patronem fotografów.

List z pozdrowieniami dla uczestników spotkania wystosowała szefowa Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy Grażyna Ignaczak-Bandych.

Seria kilkudniowych wydarzeń poświęconych błogosławionej rodzinie rozpoczęła się w Rzymie w piątek. Otworzyła je projekcja filmu „Ulmowie. Błogosławiona rodzina”, dokumentu w reżyserii Dariusza Walusiaka. Pokazy odbyły się także w polskim kościele św. Stanisława. Otwarto tam też wystawę „Samarytanie z Markowej. Ulmowie – Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom”.

W niedzielę, także w polskim kościele, zaprezentowana została szopka z Markowej. Żłóbek, nawiązujący również do rodziny Ulmów, będzie od 8 grudnia wystawiony na dorocznej międzynarodowej wystawie „100 szopek w Watykanie” w skrzydle kolumnady przy placu Świętego Piotra.

W środę w Audytorium koło Watykanu odbędzie się koncert „Psalmy pokoju i dziękczynienia” za beatyfikację męczenników. Wystąpią między innymi Shulem Lemmer, Yaakov Lemmer, Menachem Bristowski, Andrzej Lampert, Golec uOrkiestra, Grzegorz Wilk, Ricky Lion, Maria Coman, Izabela Szafrańska, Małgorzata Markiewicz, Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Klaudia Majkowska, orkiestra i chór Opery i Filharmonii Podlasia oraz Filharmonii z Białegostoku.

red./PAP