Wystawa „Sztuka widzenia. Nowosielski i inni” w Zamku Królewskim - od wtorku

2023-12-04 20:03:22(ost. akt: 2023-12-04 20:09:44)

Autor zdjęcia: PAP

Twórczość Jerzego Nowosielskiego zestawiona z pracami innych polskich artystów XX wieku będzie dostępna dla publiczności na wystawie „Sztuka widzenia. Nowosielski i inni” od 5 grudnia w Zamku Królewskim w Warszawie.
Twórczość Jerzego Nowosielskiego zestawiona z pracami innych polskich artystów XX wieku będzie dostępna dla publiczności na wstawie „Sztuka widzenia. Nowosielski i inni” od 5 grudnia w Zamku Królewskim w Warszawie.

„To dzieła ważne i piękne. 2023 jest rokiem Jerzego Nowosielskiego i z tej okazji wiele wystaw zostało poświęconych temu wybitnemu malarzowi, rysownikowi, filozofowi” - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego. „Dlatego tu w Zamku nie zorganizowaliśmy wystawy monograficznej, bo temat został już przyswojony i rozpoznany, ale prezentujemy autorski wybór prac malarza na tle i w dialogu z dziełami najciekawszych współczesnych malarzy polskich, tworzących w tym samym czasie co Nowosielski. To zestawienie czyni tę ekspozycję nie tylko ciekawą i inspirującą, ale również bogatą w przeżycia” - dodał. Wystawa „Sztuka widzenia. Nowosielski i inni” jest podzielona na cztery kręgi tematyczne, które można wyodrębnić w twórczości artysty, są to: surrealizm, cielesność, eschatologia oraz abstrakcja.

„W ramach każdego z nich wybrane obrazy i rysunki Jerzego Nowosielskiego, cytaty z jego wypowiedzi, a także zachowane materiały filmowe, stanowią rodzaj klucza interpretacyjnego do zaprezentowanych prac innych wybitnych twórców podejmujących podobne wątki” – wyjaśniła Monika Przypkowska, która wraz z Pawłem Witkowskim z Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej w Radomiu sprawuje pieczę kuratorską nad wystawą.

Wśród towarzyszących Nowosielskiemu artystów pojawiają się m.in.: Maria Anto, Wojciech Fangor, Stefan Gierowski, Zbylut Grzywacz, Władysław Hasior, Maria Jarema, Jadwiga Sawicka, Kazimierz Mikulski, Teresa Pągowska i Jan Tarasin. „Powstały z zestawienia prac na wystawie, swoisty dialog twórców między sobą, a jednocześnie również z publicznością, czyni tę wystawę wyjątkową” – podkreśliła kuratorka.

W części wystawy pt. „Wyzwolone ciało”, do której wprowadza cytat z wypowiedzi Jerzego Nowosielskiego - „Jak każdy człowiek z krwi i kości podlegam fascynacjom Erosa. Jest w tym zaraz8em grzeszność i świętość” – pokazano, obok aktów jego autorstwa, obraz Kazimierza Mikulskiego „Tej nocy świeciły dwa księżyce”.

Wystawa powstała we współpracy Zamku Królewskiego w Warszawie z Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu. Ekspozycji towarzyszy program edukacyjny, rozpoczynający się wykładem dr Krystyny Czerni „Malarz ikon jako ikona. Jerzy Nowosielski - bohater i ofiara popkultury”.

Wystawa „Sztuka widzenia. Nowosielski i inni” będzie czynna w Zamku Królewskim w Warszawie od 5 grudnia do 3 marca 2024 roku.

red./PAP