Oszukana "na policjanta". Straciła oszczędności życia

2023-12-02 15:00:00(ost. akt: 2023-12-01 13:48:21)

Autor zdjęcia: pixabay

Po telefonie od rzekomego policjanta, 76-latka z Mławy, aby pomóc bratankowi, nieświadoma, że to oszustwo, przekazała nieznanemu mężczyźnie ponad 40 tys. zł i biżuterię oraz podała swój numer PESEL i dane z dowodu osobistego. Policja ostrzega przed oszustami, których ofiarą padają seniorzy.
Informując w piątek (1 grudnia) o zdarzeniu, do którego doszło dzień wcześniej, rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Mławie asp. szt. Anna Pawłowska podkreśliła, że 76-letnia mieszkanka tego miasta straciła wszystkie oszczędności - o oszustwie powiadomiła rodzina seniorki.

Do 76-latki na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna, podający się za policjanta. Powiedział, że jej bratanek potrącił samochodem ciężarną kobietę, która teraz walczy o życie. Jak mówił, bratankowi grożą poważne konsekwencje i kara pozbawienia wolności. Tłumaczył, że bratanek może uniknąć tych konsekwencji, jeśli zapłaci 180 tys. zł. Seniorka stwierdziła, że nie ma takiej sumy, ale odda wszystko co ma, by ratować bliską osobę.

Jak wyjaśniła asp. szt. Pawłowska, 76-latka zgromadziła ponad 40 tys. zł, przygotowała także złotą biżuterię, w tym dwie obrączki, wszystko włożyła do foliowej torby i przekazała nieznanemu mężczyźnie. Ponadto podała przestępcom swój numer PESEL oraz szczegółowe dane z dowodu osobistego. Po pewnym czasie do seniorki przyjechał bratanek i wtedy dowiedziała się, że padła ofiarą oszustów.

Rzeczniczka mławskiej policji zwróciła uwagę, że pomimo wielu informacji, w tym w mediach, seniorzy nadal oddają pieniądze oszustom. Przypomniała, że przestępcy, posługujący się metodą "na wnuczka" lub właśnie "na policjanta", wykorzystują element zaskoczenia, wywołują silne emocje i stres u starszej osoby, nakazują działać pod presją czasu, wiedząc przy tym, że seniorzy przechowują zwykle część oszczędności w domu.

Jak podkreśliła asp. szt. Pawłowska, w ubiegłym tygodniu na zorganizowanym w Mławie przez policję szkoleniu i debacie na temat metod działania oszustów oraz budowania bezpieczeństwa lokalnego osób starszych, nie pojawił się żaden senior. Zapowiedziała jednocześnie, że spotkanie zostanie ponownie zorganizowane - jeszcze w grudniu.

Policja apeluje do rodzin o zachęcanie seniorów do poszerzania wiedzy o zagrożeniach i korzystania z dostępnych szkoleń profilaktycznych, aby chronić w ten sposób starsze osoby przed działaniem przestępców. (PAP)

Autor: Michał Budkiewicz