Otwarto dworzec Gdańsk Wrzeszcz

2023-12-01 00:04:38(ost. akt: 2023-12-01 00:11:42)

Autor zdjęcia: u

Dworzec Gdańsk Wrzeszcz zyskał spójną, nowoczesną bryłę. Elewację obiektu wykonano ze stali i szkła, co podkreśla industrialny charakter dworca.
Najbardziej reprezentacyjną częścią dworca jest wejście do strefy obsługi podróżnych. Stworzono tu wielkoformatowe przeszklenie.

Koszt przebudowy to około 13,2 mln złotych brutto. Za projekt przebudowy odpowiada pracownia TPF, a wykonawcą prac budowlanych jest firma TYM-BUD Zakład Remontowo-Budowlany Waldemar Tymoszewski. Nowy dworzec Gdańsk Wrzeszcz ma obsługiwał blisko 9 mln podróżnych rocznie.


Dworzec jest w pełni dostępny i przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami, dzięki zlikwidowaniu barier architektonicznych. Pojawiły się m.in. ścieżki prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille`a, tablice dotykowe z planem dworca i jego otoczenia, a przy kasach biletowych zamontowano urządzenia wzmacniające sygnał w aparatach słuchowych.

W bezpośrednim otoczeniu dworca ułożono nowe chodniki, a przy wejściu głównym do holu dworca zamontowano stojaki rowerowe. Z kolei na dachu obiektu nasadzono zieleń na powierzchni blisko 400 mkw., a także 28 paneli fotowoltaicznych do pozyskiwania „zielonej energii” - jak podaje portal Urbanity.pl