W Płocku rozpoczęto budowę stacji uzdatniania i demineralizacji wody wiślanej

2023-11-30 00:42:35(ost. akt: 2023-11-30 00:53:05)

Autor zdjęcia: Dariusz Staniszewski z Pixabay

Na terenie zakładu produkcyjnego Orlenu w Płocku ruszyła budowa stacji uzdatniania i demineralizacji wody wiślanej. Inwestycja ma na celu zabezpieczenie potrzeb infrastruktury produkcyjnej w najwyższej jakości wodę procesową. Wartość projektu to blisko 1,27 mld zł netto.
Na terenie zakładu produkcyjnego Orlenu w Płocku ruszyła budowa stacji uzdatniania i demineralizacji wody wiślanej. Inwestycja ma na celu zabezpieczenie potrzeb infrastruktury produkcyjnej w najwyższej jakości wodę procesową. Wartość projektu to blisko 1,27 mld zł netto.

O rozpoczęciu budowy na terenie głównego zakładu produkcyjnego Orlenu w Płocku stacji uzdatniania i demineralizacji wody wiślanej poinformowała w środę spółka SEEN Technologie, która jest lider konsorcjum realizującego kontrakt na zaprojektowanie i budowę obiektów - w skład konsorcjum wchodzi także spółka ATREM.

"Inwestycja, powstająca z myślą o realizacji projektów rozwojowych, ma na celu zabezpieczenie potrzeb infrastruktury produkcyjnej w najwyższej jakości wodę procesową oraz ochronę środowiska naturalnego" - podkreślono w komunikacie. Jak zaznaczono, wartość projektu realizowanego na terenie płockiego zakładu Orlenu to blisko 1,27 mld zł netto.

"Posiadamy wykwalifikowany zespół ekspertów, najlepszych inżynierów na rynku oraz wystarczającą wiedzę, doświadczenie i zasoby, aby sprawnie zrealizować każde, nawet najbardziej wymagające zadanie" - zapewnił prezes SEEN Technologie Dariusz Jasak, cytowany w informacji.

Z kolei prezes ATREM Andrzej Goławski zwrócił uwagę, że spółka ta realizowała już "tak wymagające zadanie, jak tłocznia gazu w Odolanowie w ramach projektu Baltic Pipe oraz szereg mniejszych projektów".

Jak wyjaśniła spółka SEEN Technologie, całość prac na terenie głownego zakładu produkcyjnego w Płocku obejmie budowę czterech obiektów, w tym węzła wstępnego przygotowania i dekarbonizacji wody o wydajności ponad 5300 metrów sześc. na godzinę z wykorzystaniem koagulacyjno-sedymentacyjnych i dekarbonizacyjnych reaktorów wielokomorowych oraz filtracji piaskowej, a także stacji demineralizacji wody o wydajności 700 metrów sześc. na godzinę, gdzie do procesu odsalania wody zastosowane zostaną np. procesy ultrafiltracji, odwróconej osmozy i elektrodejonizajcji.

SEEN Technologie informuje, że w ramach innowacyjnych technologii realizuje kompleksowo obiekty ochrony środowiska zarówno w Polsce, jak i za granicą, od 1990 r. "prowadzi działalność specjalizując się w zakresie technologii uzdatniania wody, oczyszczania ścieków i gospodarki osadowej zarówno dla przedsiębiorstw komunalnych, jak i energetyki oraz przemysłu"

Według SEEN Technologie, spółka dostarczyła dotąd urządzenia dla około 800 klientów i zrealizowała ponad 160 specjalistycznych instalacji w Polsce oraz w innych krajach Europy, a także w Azji i Afryce Płn.

W Płocku znajduje się główny zakład produkcyjny Orlenu, największy kompleks rafineryjno-petrochemiczny w naszym kraju i jeden z największych w Europie.

Orlen informował wcześniej, że zużywa rocznie 23,7 mln metrów sześc. wody, przy czym w obiegu krąży rocznie 905 mln metrów sześc. Woda, niezbędna dla funkcjonowania płockiego zakładu, wykorzystywana jest tam do celów energetycznych i chłodniczych i bezpieczeństwa technicznego.

Według Orlenu, źródłem wody do celów energetycznych i chłodniczych jest woda wiślana, natomiast woda do celów bezpieczeństwa technicznego w całości produkowana jest z oczyszczonych ścieków z terenu zakładu w Płocku, co jest elementem częściowego zamknięcia obiegu wody.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. siedem rafinerii, w tym cztery w Polsce - największą w Płocku, a oprócz tego dwie w Czechach, także jedną na Litwie. Ma także ok. 3,1 tys. stacji paliw w Polsce, w Niemczech, w Czechach oraz na Słowacji, na Litwie i na Węgrzech. Zarządza rozbudowanym segmentem petrochemicznym i segmentem wydobywczym węglowodorów.

Jak zapowiada koncern, w przyszłości chce rozwijać także bezpieczną energetykę jądrową i w ramach tego projektu do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.


red./PAP