Ponad 3 tys. firm działa pod zarządem sukcesyjnym

2023-11-30 00:01:10(ost. akt: 2023-11-30 00:03:44)

Autor zdjęcia: Unseen Studio on Unsplash

Obecnie ponad 3 tys. firm działa pod zarządem sukcesyjnym; powstało już 300 fundacji rodzinnych – podało MRiT w środowej informacji prasowej.
Obecnie ponad 3 tys. firm działa pod zarządem sukcesyjnym; powstało już 300 fundacji rodzinnych – podało MRiT w środowej informacji prasowej.

W środę w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii odbyła się konferencja "Biznes na pokolenia – sukcesja firm w Polsce".

"W ok. połowie firm zakładanych w latach 90-tych XX w. właściciele myślą już o tym, jak przekazać stery w firmie swoim następcom" – powiedziała minister rozwoju i technologii Marlena Maląg, cytowana w środowym komunikacie resortu. "Zarząd sukcesyjny i fundacja rodzinna odpowiadają na społeczne zapotrzebowanie, dlatego, że są efektem dialogu społecznego. Doceniamy wielkie zaangażowanie przedsiębiorców, organizacji i ekspertów, którzy towarzyszyli nam na każdym etapie tworzenia tych przepisów" – dodała minister.

MRiT w komunikacie podało także, że po latach od uchwalenia przepisów o zarządzie sukcesyjnym, ponad 3 tys. zarządców sukcesyjnych zarządza przedsiębiorstwami w spadku.

Zarząd sukcesyjny umożliwia tymczasowe kierowanie firmą po śmierci przedsiębiorcy. Resort podkreśla, że to rozwiązanie daje następcom prawnym czas na podjęcie decyzji, czy chcą kontynuować działalność na własny rachunek, sprzedać firmę, czy ją zamknąć. Dzięki temu przedsiębiorstwo zachowuje płynność działania. Przedsiębiorca albo spadkobiercy mogą powołać zarządcę sukcesyjnego, który tymczasowo poprowadzi sprawy przedsiębiorstwa do czasu załatwienia formalności spadkowych (nie dłużej jednak niż przez okres 2 lat, a w wyjątkowych przypadkach 5 lat, od śmierci przedsiębiorcy).

Resort podał także, że od momentu wejścia w życie przepisów o fundacji rodzinnej, czyli od 22 maja 2023 r., powstało już 300 fundacji rodzinnych. Resort wskazał, że takie narzędzie funkcjonuje w wielu krajach i że dzięki fundacjom majątek firmy pozostaje w jednych rękach, co "przyczyni się do rozwoju przedsiębiorstwa i realizacji nowych inwestycji".


red./PAP