Mówił, że ich pobije i spali im dom. Za znęcanie się nad rodzicami trafił do więzienia

2023-11-28 14:37:04(ost. akt: 2023-11-28 12:41:20)

Autor zdjęcia: Mazowiecka Policja

Gostynińscy policjanci zatrzymali 34-letniego mieszkańca gminy Gostynina, podejrzanego o stosowanie przemocy wobec swoich rodziców. Miejscowy sąd na wniosek policjantów oraz prokuratora wydał postanowienie o tymczasowym aresztowaniu mężczyzny na 2 miesiące. Za znęcanie grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.
Kilka dni temu policjanci zostali wezwani na interwencję domową. Na miejscu zastali 66-letnią kobietę oraz jej 72-letniego męża. Małżeństwo oświadczyło, że ich 34-letni syn, będąc pod działaniem alkoholu groził im pobiciem, spaleniem domu oraz używał wobec nich wulgaryzmów. Na koniec zażądał od nich pieniędzy na zakup alkoholu. 34-letni mieszkaniec gminy Gostynin został zatrzymany przez gostynińskich policjantów, a następnie umieszczony w policyjnej celi.

Zebrany w sprawie materiał dowodowy dał funkcjonariuszom podstawy, żeby przedstawić mu zarzuty popełnienia przestępstwa. Zatrzymany odpowie za znęcanie się nad osobami najbliższymi. Sąd Rejonowy w Gostyninie, na wniosek policji i prokuratury, zastosował wobec mężczyzny tymczasowy areszt na okres 2 miesięcy. 34-latkowi grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Przemoc w rodzinie jest przestępstwem ściganym przez prawo. Każdy, kto wie, że osobie z jej otoczenia dzieje się krzywda powinien stanowczo reagować i powiadomić odpowiednie instytucje. Skutecznym narzędziem ochrony osób doznających przemocy jest procedura „Niebieskie Karty”. Jeśli zachodzi podejrzenie, że osoba jest dotknięta przemocą, przedstawiciel jednej z pięciu służb: oświaty, służby zdrowia, policji, pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, wszczyna procedurę „Niebieskie Karty”. To skoordynowany system pomocy dla osób, które doznają przemocy domowej.

mł. asp. Paweł Klimek