Świąteczne spotkania dla samotnych seniorów w 12 miastach

2023-11-21 14:07:15(ost. akt: 2023-11-21 11:08:36)

Autor zdjęcia: pixabay

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich rusza z akcją "Podaruj Wigilię", w ramach której w 12 miastach Polski zorganizowane zostaną świąteczne spotkania dla ponad 700 samotnych osób starszych - poinformowało PAP biuro prasowe stowarzyszenia.
Dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich Joanna Mielczarek zaznaczyła w komunikacie przekazanym PAP, że w święta wiele starszych osób nie ma z kim podzielić się opłatkiem i celebrować radości, pięknych chwil.

"Osamotnieni seniorzy cierpią, kiedy przez okno obserwują, jak sąsiedzi noszą choinki do domów, telewizja i radio nadają kolędy, wokół widzą tyle radości i rodzinności, a u nich w mieszkaniu panuje pustka i cisza. Do ostatniej chwili tli się w nich myśl, że ktoś ich odwiedzi, że poczują świąteczną bliskość. W Wigilię samotność jest najbardziej dojmująca" - oceniła.

Z myślą o osamotnionych seniorach przed Bożym Narodzeniem Stowarzyszenie mali bracia Ubogich przygotowuje akcję "Podaruj Wigilię", w ramach której ponad 700 osób w 12 miastach Polski weźmie udział w uroczystych spotkaniach, podczas których będą mogli wraz z wolontariuszami kolędować, jeść świąteczne potrawy oraz cieszyć się wspólnotą i bliskością drugiego człowieka.

"Darczyńcy zapewnią kolację, upominek, dojazd na miejsce i opiekę podczas spotkania. Seniorzy, którzy nie będą mogli osobiście zjawić się na spotkaniu wigilijnym, zostaną odwiedzeni w domach przez wolontariuszy. Dzięki temu nikt z podopiecznych Stowarzyszenia nie jest sam w tak ważnym czasie" - czytamy w komunikacie przekazanym PAP.

Akcji "Podaruj Wigilię" towarzyszy zbiórka funduszy na organizację spotkań przy wspólnych stołach i świąteczne odwiedziny u podopiecznych, którzy ze względów zdrowotnych nie będą mogli dotrzeć na spotkania.

Akcję można wesprzeć wpłacając dowolną kwotę na stronie internetowej: www.podarujwigilie.pl. Na stronie akcji można również ufundować wigilijny posiłek i upominek dla samotnej starszej osoby.

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich to międzynarodowa organizacja, która powstała we Francji w 1946 r. z inicjatywy Armanda Marquiseta, by być głosem osób niesłyszalnych, niewidzialnych i niezauważanych na co dzień – czyli osób starszych i samotnych. Obecnie stowarzyszenie działa aktywnie w 10 krajach, w Polsce od 1 grudnia 2002 r. Stowarzyszenie swoje działania opiera na długoterminowym wolontariacie towarzyszącym, polegającym na regularnych odwiedzinach wolontariuszy w domach podopiecznych w ramach Programu "Obecność", dzięki którym budują się relacje oparte na przyjaźni i zaufaniu oraz na innych inicjatywach. Stowarzyszenie prowadzi również Telefon Zaufania dla osób starszych.(PAP)

Autor: Iwona Żurek