Pierwsze damy Polski i Finlandii rozmawiały m.in. o inicjatywach charytatywnych i sztuce

2023-11-21 10:13:46(ost. akt: 2023-11-21 10:15:00)

Autor zdjęcia: KRRP/Grzegorz Jakubowski

Obszary swoich działalności, inicjatywy charytatywne, sztuka i projekty popularyzujące czytelnictwo - były wśród tematów poniedziałkowego spotkania pierwszych dam Polski i Finlandii: Agaty Kornhauser–Dudy i Jenni Haukio.
Prezydent Finlandii z małżonką Jenni Haukio rozpoczęli w poniedziałek dwudniową oficjalną wizytę w Polsce. Jak informuje Kancelaria Prezydenta, pierwsze damy Polski i Finlandii spotkały się po ceremonii oficjalnego powitania, która odbyła się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

"Agata Kornhauser–Duda i Jenni Haukio rozmawiały o obszarach swoich działalności, inicjatywach charytatywnych i sztuce. Obie Panie łączy pasja do literatury, w związku z czym dużą część aktywności Pierwszych Dam Polski i Finlandii stanowią projekty popularyzujące czytelnictwo" - podkreślono w komunikacie KPRP.

Jak wskazano, małżonka prezydenta Finlandii opowiedziała m.in. o zainicjowanej w 2016 r. dla UNICEFu kampanii Tiny Stories, w ramach której ponad 270 autorów z całego świata do napisało opowiadania na temat "Czego chcę dla każdego dziecka". Jenni Haukio po agresji rosyjskiej na Ukrainę stworzyła na bazie tego projektu podobną inicjatywę skierowaną do ukraińskich dzieci, które razem ze swoimi fińskimi rówieśnikami oraz pisarzami stworzyły serię opowiadań. W ramach projektu autorzy pisali teksty, a mali artyści wykonali do nich ilustracje.

"Agata Kornhauser–Duda również podzieliła się ze swoją rozmówczynią działaniami podejmowanymi na rzecz ukraińskich uchodźców. Opowiedziała m.in. o inicjatywie polskiego i ukraińskiego Instytutu Książki, którą razem z Małżonką Prezydenta Ukrainy objęła patronatem, a która polegała na wydaniu w Polsce 16 ukraińskich tytułów książek dla dzieci w łącznym nakładzie 80 tys. egzemplarzy" - przekazała KPRP.

Pierwsza Dama mówiła również o zainicjowanych przez nią wspólnie z małżonką prezydenta Ukrainy Ołeną Zełenską szkoleniach dla medyków, w ramach których w Polsce przeszkolono dotychczas ok. 200 ukraińskich lekarzy i specjalistów w zakresie ewakuacji medycznej drogą lotniczą, kompleksowej opieki medycznej pacjentów z oparzeniami, stresu bojowego i psychotraumatologii czy rehabilitacji. Specjalistyczne szkolenia skierowane są także do strażaków ochotników.

Pierwsze Damy Polski i Finlandii wspólnie odwiedziły też Zamek Królewski i obejrzały wystawę "Mattia Preti. Odkrywając barokowe tajemnice Malty" w Łazienkach Królewskich. Wysłuchały też recitalu studentki Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina Małgorzaty Uzidło. (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek