Nagroda "Perspektywa" im. Janusza "Kuby" Morgensterna dla Klaudiusza Chrostowskiego

2023-11-21 00:31:18(ost. akt: 2023-11-21 00:54:35)
Reżyser filmu "Ultima Thule" Klaudiusz Chrostowski i aktorka Krystyna Cierniak-Morgenstern.

Reżyser filmu "Ultima Thule" Klaudiusz Chrostowski i aktorka Krystyna Cierniak-Morgenstern.

Autor zdjęcia: PAP

Laureatem tegorocznej Nagrody im. Janusza "Kuby" Morgensterna "Perspektywa" został Klaudiusz Chrostowski, twórca filmu "Ultima Thule" - ogłosiło Stowarzyszenie Filmowców Polskich w poniedziałek.
Laureatem tegorocznej Nagrody im. Janusza "Kuby" Morgensterna "Perspektywa" został Klaudiusz Chrostowski, twórca filmu "Ultima Thule" - ogłosiło Stowarzyszenie Filmowców Polskich w poniedziałek.

W poniedziałkowym komunikacie SFP przypomniało, że "Ultima Thule" to "opowiedziana w bardzo subtelny sposób historia o próbie odnalezienia swojego miejsca w świecie, swoich potrzeb i o tym, że na dojrzewanie nigdy nie jest za późno". "To portret trzydziestoletniego Bartka (świetna rola Jakuba Gierszała, współproducenta filmu), który wyrusza w podróż w poszukiwaniu nowych perspektyw. Nagroda im. Janusza Kuby Morgensterna "Perspektywa" jest potwierdzeniem, że warto tą drogą podążać" - podano w uzasadnieniu.

Dodano, że obraz jest pełnometrażowym debiutem reżyserskim Klaudiusza Chrostowskiego, absolwenta University of the Arts London oraz Szkoły Filmowej w Łodzi. Doceniono go nagrodą główną w konkursie filmów mikrobudżetowych podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. "Ultima Thule" trafi do kin 16 lutego 2024 roku. Jego dystrybutorem jest Madness" - czytamy.

Jak podkreślił Chrostowski, Nagroda "Perspektywa" stanowi "niezwykłą motywację do dalszego działania". "Janusz Morgenstern to twórca, którego filmy stworzyły polskie kino i stanowią inspirację dla wielu, w tym również dla mnie, do podążania tą pełną wyzwań, ale i satysfakcji filmową drogą. Przed realizacją mojego debiutu +Ultima Thule+ oglądałem film "Jowita", który stał się dla mnie impulsem do działania. To pełna emocji, kameralna historia, w której jednym z motywów jest poszukiwanie. Tak właśnie chciałem przedstawić widzowi historię tworzącą "Ultima Thule". Chciałbym przy tworzeniu kolejnych filmów mieć zawsze blisko serca "Jowitę" czy "Do widzenia, do jutra" Janusza Morgensterna. To filmy, w których jeden kadr opowiada więcej niż tysiąc słów i reprezentuje to, co według mnie w kinie najważniejsze, czyli emocje oraz relacje między ludźmi" - powiedział reżyser, cytowany w komunikacie.

Janusz Morgenstern - przez przyjaciół zwany "Kubą" - był jednym z najwybitniejszych polskich ludzi kina. Wyreżyserował m.in. "Trzeba zabić tę miłość", "Jowitę", "Żółty szalik" oraz seriale "Stawka większa niż życie", "Kolumbowie", "Polskie drogi". Pierwsze zawodowe kroki stawiał na planie m.in. filmów Andrzeja Wajdy "Kanał" (1956 - współpraca reżyserska) oraz "Popiół i diament" (1958 - drugi reżyser). Morgenstern był również producentem filmowym. Kierował Studiem Filmowym Perspektywa w Warszawie.

Nagroda im. Janusza "Kuby" Morgensterna "Perspektywa" to przyznawane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich wyróżnienie za najbardziej obiecujący debiut dla reżysera, którego twórczość "posiada wielki potencjał i perspektywę rozwoju na przyszłość". Kapitule nagrody przewodniczy wdowa po Morgensternie Krystyna Cierniak-Morgenstern.

red./PAP