Facebook i Instagram bez reklam: czy to luksus, na który stać polskich użytkowników?

2023-11-21 00:11:21(ost. akt: 2023-11-21 00:25:54)

Autor zdjęcia: Timothy Hales Bennett on Unsplash

Nowa płatna opcja Facebooka, obiecująca wolność od reklam, może brzmieć kusząco, ale koszty korzystania z usług Meta zdają się być nieproporcjonalnie wysokie w porównaniu do przeciętnej miesięcznej pensji użytkownika mediów społecznościowych w Polsce.
Odkładanie staje się coraz większym wyzwaniem, zwłaszcza gdy uświadamiamy sobie, że znaczący fragment naszego wynagrodzenia przepada na opłaty za internetowe subskrypcje. Na pewno już słyszałeś o nowej płatnej opcji Facebooka, która obiecuje wolność od reklam. Jednak gdy zaczynamy rozważać tę opcję, okazuje się, że korzystanie z usług Meta może być kosztowne. Opłaty za subskrypcję wydają się być niewspółmierne do przeciętnej miesięcznej pensji użytkownika mediów społecznościowych w naszym kraju. To tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ podobne koszty mogą się pojawić, jeśli chcemy korzystać z innych aplikacji bez reklam.

Meta wprowadziła do Polski płatną subskrypcję dla dwóch swoich flagowych platform - Facebooka i Instagrama. Ten ruch jest odpowiedzią na obawy Unii Europejskiej dotyczące ochrony danych i prywatności użytkowników. Komunikat "Podejmij decyzję dotyczącą reklam" pojawia się na ekranie, dając nam dwie opcje: albo korzystamy z bezpłatnej wersji z dostosowanymi reklamami, albo płacimy subskrypcję, a w zamian Meta obiecuje nie śledzić naszej aktywności. Pomysł ten może spotkać się z aprobatą niektórych, ale gdy zobaczymy koszt tej przyjemności, uśmiech szybko zniknie z naszych twarzy.

Ile trzeba zapłacić? Ceny są wysokie. Za Facebooka bez reklam musimy wyłożyć 9,99 euro miesięcznie (około 44 złote) na przeglądarkach komputerowych lub 12,99 euro (około 57 złotych) na aplikacji mobilnej. Podobne opłaty obowiązują dla Instagrama. Warto zauważyć, że subskrypcja obejmuje wszystkie powiązane konta do 1 marca 2024 roku, po czym konieczne będzie płacenie za każde dodatkowe konto osobno.

Porównując to z innymi usługami, gdzie również można pozbyć się reklam za opłatą, ceny Meta wydają się absurdalnie wysokie. YouTube Premium, który umożliwia oglądanie filmów bez reklam, kosztuje 25,99 złotych miesięcznie. Spotify Premium, bez reklam, to 19,99 złotych miesięcznie.

Cennik usług Meta może budzić kompleksy. Wielu z nas nie jest w stanie wydawać ponad 50 złotych miesięcznie na serwisy społecznościowe, zwłaszcza gdy istnieją alternatywy oferujące atrakcyjniejsze ceny i bogate biblioteki treści. Nawet platformy streamingowe Disney+ czy HBO Max są tańsze. Eksperci zwracają uwagę na przesadzone ceny Meta.

Pozostaje pytanie, dla kogo jest ta oferta bez reklam, czy nie sprowadza się to do wykorzystania wymogów UE w celu zwiększenia zysków gigantów? Przeszkadzają nam reklamy, ale czy będziemy gotowi płacić tak wysokie kwoty, aby się ich pozbyć? To pytanie, na które każdy musi odpowiedzieć sobie sam.