Rozpoczęło się ostatnie w tym roku szkolenie podstawowe WOT

2023-11-21 07:10:00(ost. akt: 2023-11-20 15:12:54)

Autor zdjęcia: WOT

W 43 Braniewskim Batalionie Lekkiej Piechoty rozpoczęło się ostatnie w tym roku szkolenie podstawowe żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Uczestniczy w nim 47 kobiet i 45 mężczyzn. "To jeden z nielicznych przypadków tych szkoleń, gdy liczba pań jest wyższa niż liczba panów" - podało wojsko.
St.szer. Wojciech Andrearczyk poinformował, że w ostatnim w tym roku szkoleniu podstawowym WOT uczestniczą ochotnicy, którzy zasilą bataliony m.in. w Olsztynie, Morągu, Braniewie, Giżycku oraz Ełku. Szkolenie potrwa 16 dni i zakończy się przysięgą, którą uczestnicy szkolenia złożą 2 grudnia w Braniewie.

"W programie rozpoczętego szkolenia są elementy obejmujące naukę strzelania, taktyki, udzielania pierwszej pomocy oraz orientacji w terenie. To wszechstronne przygotowanie ma na celu wyposażenie żołnierzy w niezbędne umiejętności, które są kluczowe w zmiennym i wymagającym środowisku operacyjnym" - napisał Andrearczyk w przesłanym PAP komunikacie.

Średnia wieku uczestników szkolenia WOT to 33 lata. "Najliczniejszą grupę, bo aż 50 osób, stanowią 30- i 40-latkowie, 23 osoby to jeszcze nastolatkowie. Rekruci wywodzą się z różnych środowisk społecznych, wykonują różne zawody i mają różne wykształcenie. Są wśród nich absolwenci prawa, finansista, bankowiec i ekonomista. Jest absolwent budownictwa, rolnictwa, a także ratownicy medyczni. Wśród wykonywanych i wyuczonych zawodów znajdziemy krawca i kucharza, fryzjera i ogrodnika, ale także nauczycieli i pracowników administracji" - podał Andrearczyk. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska