Powiatowy Urząd Pracy dostał 20 mln zł z funduszu UE na aktywizację bezrobotnych

2023-11-20 09:23:17(ost. akt: 2023-11-20 09:28:29)

Autor zdjęcia: pixabay

Ponad 20 mln zł otrzymał z funduszy europejskich na aktywizację bezrobotnych Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu. Zdaniem szefa radomskiego pośredniaka Sebastiana Murawskiego, pozwoli to na różnego rodzaju formy wsparcia dla ponad 860 osób.
Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego. Do końca roku urząd ma do wydania prawie 8,7 mln zł. Reszta, czyli prawie 12 mln zł, zostanie zagospodarowana w 2024 r.

"Pieniądze są przeznaczone głównie dla osób bezrobotnych do 30. roku życia. Mogą być wykorzystane na dotacje na podjęcie działalności gospodarczej, staże oraz bony na zasiedlenie" – przekazał Murawski. Zaznaczył, że są to trzy formy aktywizacji, z których najchętniej korzystają osoby bezrobotne.

Urząd pracy zachęca osoby bezrobotne z Radomia i pow. radomskiego do uruchamiania własnej działalności gospodarczej. "Jeszcze w tym roku z jednorazowych dotacji na otwarcie działalności gospodarczej może skorzystać blisko 200 osób" – zaznaczył dyr. radomskiego PUP. Dodał, że oprócz wspomnianych form wsparcia, urząd pracy wyda część pieniędzy także na szkolenia i prace interwencyjne z udziałem osób bezrobotnych.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego we wrześniu stopa bezrobocia w Radomiu wynosiła 9,4 proc., natomiast w pow. radomskim – 16,2 proc. Bezrobocie na tym obszarze było wyższe niż średnia dla całego województwa mazowieckiego. (PAP)

Autorka: Ilona Pecka