Wiemy, kiedy rozpocznie się Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku

2023-11-20 09:17:02(ost. akt: 2023-11-20 15:32:24)

Autor zdjęcia: UM Gdańsk

Jarmarkowe miasteczko ponownie przemieni Targ Węglowy, ul. Bogusławskiego, Tkacką oraz Zbrojownię w miejsca pełne przedświątecznej magii. W piątek 24 listopada rozpocznie się w Gdańsku Jarmark Bożonarodzeniowy — poinformował gdański magistrat.
Jarmark Bożonarodzeniowy, który stał się przedświąteczną wizytówką Gdańska, co potwierdził m.in. plebiscyt European Best Christmas Markets 2023, potrwa od 24 listopada do 23 grudnia. 48 tys. internautów wybrało go drugim najpiękniejszym w Europie. W tym roku po raz pierwszy rozświetlony zostanie Zespół Przedbramia.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podkreśliła, że około 40 stoisk na jarmarku należeć będzie do przedsiębiorców z Gdańska — nieco ponad 60 proc. to przedsiębiorcy z Pomorza, więc impreza jest także pobudzeniem lokalnej gospodarki.

Marcin Dajos z Międzynarodowych Targów Gdańskich podał, że jak wynika z badań przeprowadzonych w trakcie minionego Jarmarku Bożonarodzeniowego, odwiedzający nastawieni na znalezienie prezentów pojawiają się w świątecznym miasteczku, aby zainspirować się, odnaleźć wyjątkowe, unikatowe podarunki.

Rozpoczynający się 24 listopada Jarmark stanie naprzeciw tym oczekiwaniom. Specjalna oferta rzemiosła i rękodzieła pojawi się na ponad 80 stoiskach – z czego 45 znajdzie się w Zbrojowni. Tam też swoją premierę będzie miała specjalna gablota – "Świąteczna skarbnica pomysłów". Tam, jarmarkowi wystawcy zaprezentują najciekawsze prezentowe inspiracje.

Ponad 60 stoisk świątecznych wypełnią smaki różnych kuchni świata. Spotkania rodzinne czy towarzyskie będą mogły odbywać się przy potrawach z 17 krajów i regionów globu. "Wśród nich znajdziemy m.in. kuchnie: polską, kaszubską, orientalną, krymsko – tatarską czy węgierską. Fani słodyczy nie przejdą obojętnie obok holenderskich poffertjes, donutów, churrosów czy kurtoszy. Zwolennicy smaków wytrawnych, będą mogli wybrać pomiędzy: szprotkami w cieście, pieczonymi kasztanami, pierogami, langoszami czy raclettem" - podaje Marcin Dajos.

Atrakcje czekać będą również na najmłodszych gości jarmarku: symulator VR Magiczne sanie św. Mikołaja, Gdańska Karuzela, Koło Widokowe na Ołowiance oraz nowość tego sezonu: spinnig coaster-Wirujące Beczki.

PAP
Fot. UM Gdańsk

Fot. UM Gdańsk