Zorze polarne nad Polską: przepiękne niebo w weekend 11-12 listopada

2023-11-10 17:27:24(ost. akt: 2023-11-10 17:29:46)

Autor zdjęcia: Photo by Vincent Guth on Unsplash

Oto krótki przewodnik przez niebiańskie cudowności czekające nas już w tę sobotę!
W nadchodzący weekend, 11-12 listopada, nie tylko będziemy celebrować święto narodowe, ale także mamy szansę na niezwykłe widowisko na niebie – zorze polarne. Chociaż spodziewane zjawisko nie będzie może tak spektakularne jak w ostatnich dniach, to wciąż zapowiada się jako wyjątkowe i rzadkie. Prognozy wskazują na umiarkowaną burzę magnetyczną kategorii G2, otwierającą możliwość pojawienia się zorzy polarnej nad Polską.

Już w poprzednim tygodniu wielu z nas zafascynowało się tym niebiańskim widowiskiem, a teraz możemy ponownie podziwiać jego piękno. Prognozy oparte na danych zarejestrowanych przez radary wskazują na koronalny wyrzut masy (CME), towarzyszący słabemu rozbłyskowi słonecznemu. Mimo że sam rozbłysk zalicza się do klasy C, to kierowany wprost ku Ziemi CME zwiastuje możliwość obserwacji zorzy polarnej nad Polską w sobotę około godziny 22:00.

Aby nie przegapić tego astronomicznego widowiska, warto skorzystać z aplikacji do śledzenia zarówno pogody ziemskiej, jak i kosmicznej. Dzięki temu będziemy na bieżąco informowani o sytuacji i gotowi do podziwiania zorzy polarnej.

Związane z CME prognozy agencji SWPC wskazują na możliwość wystąpienia umiarkowanej burzy magnetycznej kategorii G2 w dniach 11 i 12 listopada, co wiąże się z potencjalnym pojawieniem się zorzy polarnej. Szanse na obserwację tego niezwykłego zjawiska wynoszą 50 procent. Już w sobotę, około godziny 22:00, warto skierować wzrok ku niebu, gdy fala wiatru słonecznego dotrze do Ziemi, a uderzenie CME nastąpi w niedzielę około godziny 00:00.

Aby najlepiej podziwiać zorzę polarną, wybierzmy się w miejsce pozbawione sztucznego oświetlenia. Najlepiej obserwować ją nad horyzontem, gdzie najczęściej pojawia się jako pasy zielonego światła. Jednak, jak pokazały ostatnie dni, zorza polarna może przybrać różne odcienie, zależne od stężenia określonych gazów w atmosferze. Tradycyjnie najlepsze widoki można spodziewać się na północnych krańcach Polski, nad Bałtykiem, ale w przypadku potężniejszej burzy słonecznej, zjawisko może pojawić się także na południu kraju.

Zorza polarna to zjawisko obserwowane w górnych warstwach atmosfery, szczególnie w okolicach biegunów magnetycznych. Choć w sprzyjających warunkach można dostrzec ją również w innych częściach świata. Jest to efekt oddziaływania wiatru słonecznego na atmosferę Ziemi. Słońce emituje stale strumienie cząstek, nazywane wiatrem słonecznym, które w przypadku wyrzutów materii słonecznej mogą intensyfikować się. Wiatr ten oddziałuje na pole magnetyczne naszej planety, powodując, że cząsteczki w atmosferze na dużych wysokościach zaczynają świecić, tworząc piękną zorzę polarną.

Aktualnie Słońce zbliża się do maksimum aktywności, co oznacza, że w nadchodzących miesiącach możemy spodziewać się więcej intensywnych burz słonecznych. Niektóre z nich mogą dostarczyć nam kolejnych barwnych spektakli na niebie Polski. Bądźmy gotowi na niezapomniane chwile pod niebem podczas nadchodzącego weekendu!