Zespół Young Power zagra we wtorek koncert w Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego

2023-11-06 13:37:57(ost. akt: 2023-11-06 14:11:19)

Autor zdjęcia: k

Muzycy powracają w nowej wersji, jako Young Power New Edition z albumem Freedom. Koncertują w całej Polsce.
Już 7 listopada koncert jazzmenów w Warszawie.

Zespół Young Power powstał w 1986 z inicjatywy flecisty Krzysztofa Popka i perkusisty Krzysztofa Zawadzkiego. Ich debiut na festiwalu Jazz nad Odrą (jako Young Power First Edition) w 1986 był sporym wydarzeniem artystycznym i jeszcze większym artystycznym wyzwaniem. Po latach dominacji na polskim rynku jazzowym weteranów tej muzyki ( od Ptaszyna Wróblewskiego i Tomasza Stańko po Zbigniewa Namysłowskiego i Michała Urbaniaka) pojawiła się formacja młodych, doskonale wykształconych muzycznie twórców, którzy zaproponowali „przejęcie” sukcesji po tzw. polskiej szkole jazzu lat 70-ych - informuje magazyn era jazzu.

Young Power wysunęła się na top jako najlepszy big band i okupowała tę pozycję przez kilka kolejnych lat, a Krzysztof Popek zdetronizował Krzysztofa Zgraję w kategorii fletu i nie dał się nikomu strącić z piedestału po dziś dzień.
„Young Power” była płytą debiutancką. Ukazały się jeszcze trzy krążki: „Nam Myo Ho Renge Kyo” (1988), „Man of Tra” (1989) z gościnnym udziałem Michała Urbaniaka i Tomasza Stańki oraz „Young Power” (1991), wydana przez Polskie Nagrania kompilacja utworów z pierwszych dwóch płyt. Young Power zawiesiła działalność w 1990 roku, ale nigdy nie została formalnie rozwiązana - czytamy na stronie zespołu.
Minęły od tego czasu trzy dziesięciolecia. Young Power po latach nagrał nową, znakomicie przyjętą płytę.
„Freedom” jest doskonałym zamysłem kompozytorskim oraz popisem brzmień i nastrojów, jakie towarzyszą zgranej i precyzyjnie prowadzonej orkiestrze. Soliści nie wymykają się rygorom improwizacji, budują ciekawe skojarzenia i faktury nadając muzyce znamion ciekawego, dobrze przemyślanego i perfekcyjnie zagranego programu - chwali ją era jazzu.