Wiemy kto zorganizuje turniej w 2030 roku

2023-10-05 09:16:15(ost. akt: 2023-10-05 09:20:14)

Autor zdjęcia: PAP

Maroko, Hiszpania i Portugalia zorganizują wspólnie mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2030 roku. Trzy mecze mają się odbyć w Ameryce Południowej z okazji stulecia turnieju - ogłosiła w środę FIFA.
To efekt porozumienia między federacjami piłkarskimi trzech kontynentów: Europy, Afryki i Ameryki Południowej.

Mecze otwarcia mają być rozegrane w Urugwaju, Argentynie i Paragwaju. Urugwaj był gospodarzem pierwszego mundialu w 1930 roku, w którym wygrał w finale z Argentyną 4:2.

FIFA zdecydowała, że po raz pierwszy mistrzostwa świata odbędą się na trzech kontynentach i w aż sześciu krajach.

"Rada FIFA jednomyślnie zgodziła się, że jedyną kandydaturą będzie połączona oferta Maroka, Portugalii i Hiszpanii, które będą gospodarzami wydarzenia w 2030 roku i automatycznie zakwalifikują się do turnieju" - głosi komunikat FIFA.

"Dodatkowo, biorąc pod uwagę kontekst historyczny pierwszych mistrzostw świata FIFA, Rada FIFA jednomyślnie zgodziła się na zorganizowanie wyjątkowej ceremonii obchodów stulecia (mundialu) w stolicy (Urugwaju) Montevideo, a także trzech meczów w Urugwaju, Argentynie i Paragwaju" - dodano.

W czerwcu wycofano z wyścigu o organizację MŚ 2030 wspólną kandydaturę Arabii Saudyjskiej, Grecji i Egiptu.

Mistrzostwa świata w 2022 roku odbyły się w Katarze. Tytuł wywalczyła Argentyna. Kolejny turniej w 2026 roku zorganizują wspólnie USA, Kanada i Meksyk. (PAP)