Miasto przejęło teren betoniarni na Bemowie, można już budować ostatni odcinek metra M2

2023-09-27 17:20:17(ost. akt: 2023-09-27 13:22:19)

Autor zdjęcia: PAP/Tomasz Gzell

We wtorek całkowicie został przejęty sporny teren betoniarni, która znajduje się na terenie zachodniego odcinka II linii metra od stacji Bemowo do stacji Karolin. Dzięki temu można już przystąpić do realizacji ostatniego etapu budowy II linii metra - poinformowała rzecznik wojewody mazowieckiego Dagmara Zalewska.
18 stycznia do wojewody mazowieckiego wpłynął wniosek Zarządu Transportu Miejskiego – inwestora budowy II linii metra w Warszawie o wszczęcie postępowania egzekucyjnego wobec właścicieli terenu betoniarni. Chodzi w sumie o 7 nieruchomości o powierzchni prawie 40 tys. mkw.

Rzeczniczka przekazała, że na terenie przeznaczonym pod realizację inwestycji od końca maja cyklicznie prowadzone były wizje lokalne, w których brali udział m.in. przedstawiciele Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Metra Warszawskiego, Zarządu Transportu Miejskiego, Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Gülermak Sp. z o.o.

"Ustalono harmonogram przejmowania nieruchomości, na podstawie którego inwestor w sposób polubowny miał przejmować, od dotychczasowych właścicieli, kolejne działki pod inwestycję" - wyjaśniła Zalewska.

Niestety właściciele nieruchomości nie dotrzymali ustalonych uprzednio warunków wydawania nieruchomości. W związku z tym wojewoda mazowiecki wyznaczył termin ostatecznego odebrania nieruchomości na 27 września.

"Tak jak obiecywał wojewoda, udało się doprowadzić do całkowitego przejęcia nieruchomości i teraz miasto może już rozpocząć budowę inwestycji" - podkreśliła Dagmara Zalewska.

W poniedziałek Metro Warszawskie jako inwestor zastępczy podpisało aneks do umowy na projekt i realizację ostatniego odcinka linii M2 z wykonawcą, firmą Gülermak. Aneks podnosi wartość kontraktu 1,3 mld zł do 1,95 mld zł, a także zmienia termin zakończenia prac budowlanych.

Chodzi o czterokilometrowy odcinek obejmujący trzy stacje: Lazurowa, Chrzanów i Karolin wraz ze Stacją Techniczno-Postojową Karolin.

Nowe stacje zlokalizowane będą: stacja Lazurowa w rejonie skrzyżowania ul. Lazurowej i Górczewskiej oraz pętli autobusowej, stacja Chrzanów pod ul. Rayskiego w rejonie skrzyżowania ul. Rayskiego i Szeligowskiej, stacja Karolin pod ul. Sochaczewską w rejonie skrzyżowania ul. Sochaczewskiej i Połczyńskiej.(PAP)

autorka: Marta Stańczyk