Wręczono medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości

2023-09-27 13:08:20(ost. akt: 2023-09-27 13:12:03)

Autor zdjęcia: gov.pl

W siedzibie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości dla członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Instytutu Józefa Piłsudskiego.
"Spotykamy się w rocznicę powołania Szarych Szeregów, w rocznicę bitwy pod Kircholmem i święto Wojsk Obrony Terytorialnej, więc nie jest to przypadek, że w imieniu prezydenta Rzeczypospolitej chcemy państwa odznaczyć właśnie dziś. Poświęciliście całe swoje życie zawodowe, swój wolny czas na działalność społeczną, naukową, dydaktyczną, która krążyła wokół idei patriotyzmu. Dziękuję za wszystko, co robiliście na co dzień przez lata, dla Polski, realizując powołanie płynące z głębi waszego serca” - powiedział wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński podczas uroczystego odznaczania.

"Propagowaliście państwo wiedzę o działalności marszałka Józefa Piłsudskiego, historię Armii Krajowej, pamięć o walce Polaków w czasie II wojny światowej, przywracaliście do życia zapomnianych bohaterów - +żołnierzy wyklętych+" - wskazał.

"Nie jesteśmy w stanie podejmować roztropnych i mądrych decyzji, nie opierając się na dziedzictwie, tych, którzy byli przed nami - naszych przodków. Nie jesteśmy w stanie tego czynić bez głębokiej wiedzy na temat historii. Aby to było możliwe, potrzebujemy propagowania wiedzy historycznej, budowania świadomości i właściwych postaw w społeczeństwie: od najmłodszych do najstarszych. Bo nigdy nie jest za późno na zaangażowanie się w życie publiczne" - podkreślił wojewoda w przemówieniu.

Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości zostali odznaczeni: Wacław Bortnik, Jerzy Leon Bąk, Sylwia Magdalena Kaczanowska, Dariusz Kaczanowski, Marek Długozima, Robert Stanisław Falkowski, ks. Lech Lucjan Gralak, Halina Iwona Gronczewska, Jerzy Wojciech Jankowski, Artur Krajewski, Maciej Małozięć, Bogusław Nietrzebka, Wiesław Józef Studziński, Bożena Teperska, Kazimierz Teperski i Małgorzata Włodek.

"Wszyscy odznaczeni od lat pracują na co dzień na rzecz świadomości historycznej i znakomicie się w tym sprawdzili" – powiedział PAP wiceprezes zarządu głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej prof. dr hab. Wiesław Wysocki.

"Dziś czuję dumę, że jest ktoś, kto myśli, pamięta i docenia naszą pracę dla społeczeństwa" - powiedział PAP odznaczony Stulecia Odzyskanej Niepodległości wojewódzki lekarz weterynarii w Opolu Wacław Bortnik, podkreślając jednocześnie, że "nie pracuje dla odznaczeń, lecz dla Rzeczypospolitej".

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości został ustanowiony z inicjatywy prezydenta RP Andrzeja Dudy w 2018 r. i nawiązuje do II Rzeczypospolitej oraz wręczanego w 1928 roku Medalu 10-lecia odzyskanej niepodległości.

Ustanowiony w 2018 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości jest odznaczeniem nadawany osobom żyjącym, które przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej, w tym budowania wspólnoty obywatelskiej Polaków i poczucia tożsamości narodowej, rozwoju nauki, rozsławiania dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej przez kulturę i sztukę, rozwoju społecznego i umacniania więzi z Polakami za granicą oraz budowania dobrobytu gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydent nadaje odznaczenie z własnej inicjatywy lub na wniosek Prezesa Rady Ministrów, ministrów, kierowników urzędów centralnych oraz wojewodów. (PAP)

autor: Maciej Replewicz