"Chłopi" na drodze do Oscara!

2023-09-25 15:29:45(ost. akt: 2023-09-25 15:42:15)
Opowieść, która wróciła do życia dzięki animacj

Opowieść, która wróciła do życia dzięki animacj

Autor zdjęcia: materiały promocyjne

Animowana adaptacja "Chłopów" Władysława Reymonta w reż. Doroty Kobieli-Welchman i Hugh Welchmana została polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy – przekazała w poniedziałek Komisja Oscarowa pod przewodnictwem producentki Ewy Puszczyńskiej.
Magia słowa i obrazu: "Chłopi" na drodze do Oscara"

W świecie kina istnieje coś magicznego w połączeniu literatury z obrazem. To połączenie potrafi przywrócić do życia klasyczne dzieła literackie, nadając im nową, ekscytującą formę. Jednym z takich fascynujących projektów jest animowana adaptacja "Chłopów" Władysława Reymonta w reżyserii Doroty Kobieli-Welchman i Hugh Welchmana. Jest to niezwykłe dzieło filmowe, które zyskało zaszczytne miano polskiego kandydata do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy.

Decyzję tę ogłosiła Komisja Oscarowa, a jej przewodniczącą była producentka Ewa Puszczyńska. To wydarzenie zostało uroczyście zaprezentowane podczas konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek w stołecznej siedzibie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Decyzja Komisji Oscarowej, była z pewnością nietrywialna, ponieważ "Chłopi" to film, który wyróżnia się nie tylko swoją artystyczną wartością, ale także unikalną techniką animacji malarskiej. To kontynuacja sukcesu wcześniejszego filmu duetu reżyserskiego, "Twój Vincent," który również zachwycał widzów i krytyków swoją wyjątkową estetyką.

Opowieść, która wróciła do życia dzięki animacji

Światowa premiera "Chłopów" miała miejsce na początku września w sekcji Special Presentation festiwalu w Toronto, a już w ubiegłym tygodniu obraz zachwycił publiczność podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, zdobywając dwie prestiżowe nagrody – publiczności oraz specjalną. Film ten, podobnie jak wcześniejsza produkcja Doroty Kobieli-Welchman i Hugh Welchmana, "Twój Vincent," został stworzony przy użyciu unikalnej techniki animacji malarskiej. Tym razem główną inspiracją była sztuka z okresu Młodej Polski.

W sercu opowieści "Chłopów" tkwi historia mieszkańców Lipiec, rozgrywająca się na tle czterech pór roku. Główną postacią jest piękna i utalentowana plastycznie Jagna, w którą wzdychają wszyscy mężczyźni w wiosce, w tym starszy od niej Maciej Boryna. Mimo niechęci dziewczyny, Jagna zostaje przymuszona przez matkę do małżeństwa z Maciejem, ale nadal ukrywa romans z jego synem Antkiem.

W obsadzie znaleźli się również m.in. Ewa Kasprzyk, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Kożuchowska, Andrzej Konopka i Maciej Musiał. Za zdjęcia odpowiadają Kamil Polak, Radosław Ładczuk i Szymon Kuriata, a za muzykę – Łukasz L.U.C. Rostkowski.

96. gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej odbędzie się 10 marca 2024 r. (PAP)

BM/Daria Porycka, Anna Kondek-Dyoniziak