Warszawski budżet obywatelski na zdrowie

2023-09-23 18:00:00(ost. akt: 2023-09-22 10:29:00)

Autor zdjęcia: pixabay

Spotkania online z położną dla dziewczynek, pomoc psychologiczna w grupach rówieśniczych, kurs pierwszej pomocy z wykorzystaniem defibrylatorów AED – to tylko niektóre z prozdrowotnych projektów budżetu obywatelskiego.
W budżecie obywatelskim mieszkańcy i mieszkanki zgłaszają projekty, które mają poprawić jakość życia w mieście. W czerwcu trwa głosowanie, a zwycięskie projekty są realizowane przez miasto w kolejnym roku.

Od 22 września do połowy grudnia Szpital św. Zofii w Warszawie organizuje bezpłatne spotkania online z położną. Uczennice klas IV-VIII będą mogły zadać pytania profesjonalistkom pracującym na co dzień z kobietami i dbającymi o ich zdrowie. Aby wziąć udział w spotkaniach wystarczy zgłoszenie przez Internet(otwiera się w nowej karcie).

Inicjatywa „Program edukacji zdrowotnej dla nastolatek – spotkania z położną” jest jedną z wielu w budżecie obywatelskim, które dotyczą edukacji i profilaktyki prozdrowotnej.

Na Mokotowie trwa realizacja projektu „Nie jesteś sam – pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży”. Dzięki temu, mieszkańcy i mieszkanki mogą zapisać się na konsultacje indywidualne, wziąć udział w spotkaniach rówieśniczych wokół trudnych tematów oraz prelekcji dla rodziców i opiekunów. Zapisy przez stronę organizacji pozarządowej(otwiera się w nowej karcie), która na zlecenie miasta realizuje ten projekt.

A już w przyszłym roku uczniowie i uczennice trzech warszawskich liceów będą mieli możliwość skorzystania z kursu pierwszej pomocy pod okiem fachowców. „Defibrylatory AED i szkolenia z pierwszej pomocy dla uczniów śródmiejskich szkół” to inicjatywa uczniów XXXVII LO im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie.

Dodatkowo placówki objęte projektem zostaną wyposażone w urządzenie do defibrylacji, dostępne dla każdego mieszkańca, w godzinach pracy szkoły.