Maraton Warszawski w centrum stolicy

2023-09-21 15:27:46(ost. akt: 2023-09-21 10:32:04)

Autor zdjęcia: pixabay

W najbliższą niedzielę 24 września odbędzie się 45. Maraton Warszawski. Zapowiada się prawdziwe sportowe święto: miasteczko maratońskie przed Pałacem Kultury, 34 strefy kibicowania na całej 42-kilometrowej trasie, a w sobotę biegi dla dzieci. Miasto przygotowało też objazdy dla tych mieszkańców, którzy ani nie biegną, ani nie zamierzają kibicować.
45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski wystartuje w niedzielę o 9.00. Pół godziny później rozpocznie się bieg Nice To Fit You Warszawska Dycha. Maratonowi towarzyszy Bridgestone Sztafeta Maratońska, a już w sobotę dzieci będą się ścigać na ul. Emilii Plater na krótszych dystansach w kategoriach od Bąbla przez Krasnala, Smyka, Urwisa aż po Nastolatka. We wszystkich biegach wystartuje łącznie ponad 10 tysięcy biegaczy.

Maraton w wielkim mieście
— Wielkie miasta mają wielkie maratony. Nie trzeba być kibicem, żeby słyszeć o maratonie w Londynie, Paryżu albo w Berlinie. Chcemy, żeby Maraton Warszawski dołączył do europejskiej czołówki. W tym roku start i meta maratonu zostały przeniesione do ścisłego centrum, pod pałac kultury – tak jak w Paryżu finiszuje się przy Łuku Triumfalnym, a w Berlinie koło Bramy Brandenburskiej — mówi zastępczyni prezydenta Warszawy Renata Kaznowska. — Maraton Warszawski z roku na rok przyciąga coraz więcej kibiców. Inspiruje też coraz więcej warszawianek i warszawiaków do aktywności, do przebiegnięcia choćby kilku kilometrów, do zadbania o swoją sprawność i zdrowie.

— Biegamy nieprzerwanie od 1979 roku, ale po raz pierwszy startujemy z samego serca Warszawy – spod Pałacu Kultury i Nauki. Chcemy, aby Warszawa była kojarzona z wydarzeniami niebanalnymi, naszym wielkim marzeniem jest, żeby stolica miała wielką imprezę o znaczeniu międzynarodowym — mówi Marek Tronina, prezes Fundacji „Maraton Warszawski”.

Spod PKiN maratończycy pobiegną przez Pragę i Wolę na Bemowo, Młociny i stamtąd wrócą do centrum. Imprezie będą towarzyszyć 34 strefy kibicowania(otwiera się w nowej karcie) na całej trasie, koncerty i atrakcje dla całych rodzin sportowców i kibiców w miasteczku biegacza.

— Trasa prowadzi przez dzielnice, do których biegacze jeszcze nie docierali – Wolę, Bemowo. Zdecydowaliśmy się na taki wariant, żeby nie wprowadzać utrudnień w południowych dzielnicach miasta, gdzie trwa budowa tramwaju na Wilanów i szereg innych inwestycji. A mieszkańcy Bemowa i Woli mają już możliwość skorzystania z metra, którym można poruszać się po mieście swobodnie niezależnie od wydarzeń na powierzchni — zauważa wiceprezydent Kaznowska.

Szczegóły objazdów
Tablice informacyjne (w formie żółtych znaków uzupełniających) od kilku dni są widoczne w okolicach, gdzie przebiegną zawodnicy. Organizatorzy we współpracy z policją będą starali się także ograniczyć uciążliwości do minimum.

Pierwsze zmiany na drogach będą związane z budową miasteczka biegowego. W piątek, 22 września, o godzinie 18:00 ulica Emilii Plater, na odcinku od Alej Jerozolimskich do Świętokrzyskiej, zostanie całkowicie zamknięta i wyłączona z parkowania.

Kolejne ulice będą wyłączane z ruchu w niedzielę, 24 września, od godziny 8:30. Wówczas kierowcy nie pojadą już między innymi Alejami Jerozolimskimi (od ronda Czterdziestolatka do mostu Poniatowskiego), mostami Poniatowskiego, Świętokrzyskim i połową Gdańskiego (zamknięta jezdnia w stronę Śródmieścia), a także Wybrzeżem Helskim i fragmentem Wybrzeża Szczecińskiego.

Wraz z przemieszczaniem się biegaczy – ok. 9:00-9:30 – zamykane będą kolejne ulice na Woli, Bemowie i Bielanach. Ostatnie kilometry maratończycy pokonają w Śródmieściu. Od 10:00 wyłączone zostaną ulice Miodowa, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat (fragment), Świętokrzyska, Jasna, Złota i Marszałkowska (fragment).

Ulice będą otwierane możliwie szybko po uprzątnięciu trasy. Pierwsze drogi będą udrażniane już po godzinie 11:00, ostatnie do godziny 16:00. Tylko ulica Emilii Plater zostanie otwarta dopiero w poniedziałek 25 września o godzinie 1:00 w nocy.

Ruch pieszych
Wszystkie „zebry” na ulicach, którymi przebiegać będzie rywalizacja zostaną zamknięte. Kto będzie chciał przejść przez jezdnię, będzie kierowany do wyznaczonych miejsc, gdzie ruchem będą sterować upoważnione osoby.

Ograniczenia w parkowaniu
Na czas maratonu wprowadzone także ograniczenia w parkowaniu. Od piątku 22 września od godziny 18:00 na ulicy Emilii Plater – od Alej Jerozolimskich do ulicy Świętokrzyskiej oraz w Alejach Jerozolimskich na kilku miejscach pomiędzy rondem Czterdziestolatka a ulicą Kruczą i na ulicy Chałubińskiego w rejonie Nowogrodzkiej – po obu stronach drogi.

W niedzielę, 24 września, od godziny 8:00 do 16:00 zakaz parkowania – także na wyznaczonych miejscach postojowych – obejmie ulice, którymi będą poruszali się biegacze.

Komunikacja miejska na objazdach
Pierwsze zmiany w funkcjonowaniu Warszawskiego Transportu Publicznego wprowadzone zostaną w piątek, 22 września, po godzinie 18:00 – wraz z zamknięciem fragmentu ulicy Emilii Plater. W niedzielę autobusy oraz tramwaje poruszające się po ulicach pokrywających się z trasą biegu, będą kierowane na trasy objazdowe.

Gdzie szukać informacji?
Pełny opis zmian na drogach w czasie 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego znajduje się na stronie infoulice.um.warszawa.pl(otwiera się w nowej karcie). Natomiast szczegółowe informacje dotyczące objazdów dla komunikacji miejskiej dostępne są natomiast na stronie www.wtp.waw.pl

W niedzielę pasażerom będą pomagali informatorzy WTP. Aktualne informacje dotyczące funkcjonowania komunikacji miejskiej będzie można sprawdzić na stronie internetowej WTP(otwiera się w nowej karcie) i w mediach społecznościowych(otwiera się w nowej karcie) w godzinach 09:00-17:00 w relacji na żywo.

Uczestnicy 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego i Nice To Fit You Warszawskiej Dychy w niedzielę, 24 września, na podstawie numeru startowego będą uprawnieni do nieodpłatnych przejazdów środkami Warszawskiego Transportu Publicznego (autobusami, tramwajami, metrem, pociągami SKM, KM i WKD) w 1 strefie biletowej.

Informacje związane z biegami, ich trasą, funkcjonowaniem miasteczka biegowego dostępne są na stronie nnmaratonwarszawski.com/drogowy(otwiera się w nowej karcie). Organizatorzy wydarzenia zachęcają także do korzystania z aplikacji Waze dzięki której będzie można śledzić aktualną sytuację drogową w dniu biegu.

Program imprezy
Więcej szczegółów dotyczących atrakcji w Miasteczku Biegacza można znaleźć w informatorze(otwiera się w nowej karcie).
Pełny program wydarzeń znajduje się na stronie maratonu.

Zapisy na biegi trwają do ostatniego dnia przed imprezą – zgłoszenia przyjmowane są internetowo na stronie zapisów.

Bieg jest współfinansowany przez m.st. Warszawę. Wydarzenie objął patronatem honorowym prezydent miasta Rafał Trzaskowski.

UM Warszawa