Nowe warunki dla deweloperów

2023-09-19 18:20:51(ost. akt: 2023-09-19 18:34:54)

Autor zdjęcia: pix

Minister rozwoju i technologii podpisze rozporządzenie, które ma ukrócić negatywne praktyki w budownictwie, na przykład zbyt gęstą zabudowę.
Mamy zielone światło Komisji Europejskiej ws. rozporządzenia, które ma eliminować tzw. patodeweloperkę; na dniach je podpiszę - zapowiedział we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Chodzi o zmianę rozporządzenia ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Projekt rozporządzenia zakłada m.in. zwiększenie do pięciu metrów odległości budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości ponad czterech kondygnacji od granicy działki. Dotąd odległość ta wynosiła minimum trzy metry w przypadku ścian bez okien lub drzwi, a w przypadku ścian z oknami lub drzwiami – cztery metry.

W maju minister Buda informował o skierowaniu projektu rozporządzenia do notyfikacji KE.

We wtorek szef MRiT przekazał dziennikarzom, że "na dniach" podpisze rozporządzenie, które dotyczy "patodeweloperki". "Mamy już stanowisko KE ws. rozporządzenia. Ono jest pozytywne, w związku z tym, na dniach podpiszę to rozporządzenie” – poinformował.

"To przełomowy moment. Wszystkie te patologiczne elementy, które się pojawiały, a które dotyczyły warunków technicznych, likwidujemy" – dodał Buda.

Zgodnie z projektem, lokal użytkowy w nowo projektowanych budynkach powinien mieć powierzchnię użytkową nie mniejszą niż 25 m kw. Możliwe będzie wykonanie lokalu o mniejszej powierzchni pod warunkiem, że lokal znajduje się na pierwszej lub drugiej kondygnacji nadziemnej budynku i jest do niego bezpośredni dostęp z zewnątrz budynku.

Założono też wprowadzenie wymagania w zakresie odpowiednich przegród pomiędzy balkonami. Zgodnie z nową regulacją w budynku mieszkalnym wielorodzinnym w przypadku wykonania więcej niż jednego balkonu na jednej płycie balkonowej należy zastosować przegrodę o wysokości co najmniej 2,2 m oraz szerokość wynoszącą co najmniej szerokości balkonu, a w przypadku gdy balkon ma szerokość równą lub większą niż 2 m – min. 2 m. Przegroda powinna się też charakteryzować odpowiednią przepuszczalnością światła. Powinna ona wynosić minimalnie 30 proc., maksymalnie 50 proc., dzięki czemu, w ocenie projektodawcy, taka przyciemniona przegroda da poczucie odizolowania od sąsiadów.

W stosunku do budynku mieszkalnego wielorodzinnego projektowane przepisy wprowadzają też m.in. obowiązek wykonania pomieszczenia gospodarczego o powierzchni min. 15 m kw., na potrzeby przechowywania rowerów i wózków dziecięcych.(PAP)