(Nie)spodziewana kandydatura na zastępcę Santosa. Ten trener jest faworytem

2023-09-18 13:51:28(ost. akt: 2023-09-18 14:06:22)

Autor zdjęcia: PAP/Leszek Szymański

"Zakończyły się rozmowy z kandydatami na selekcjonera. Czas na wybór" - napisał na platformie X (dawniej Twitter) prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Cezary Kulesza.
W środę z reprezentacją Polski rozstał się dotychczasowy trener Fernando Santos. Przyczyną dymisji Portugalczyka były słabe wyniki i niska pozycja w tabeli grupy eliminacyjnej do mistrzostw Europy.

PZPN rozpoczął poszukiwania jego następcy, a sekretarz generalny związku Łukasz Wachowski jako "rozsądny i realny" termin ogłoszenia nazwiska nowego szkoleniowca biało-czerwonych podał 20 września, kiedy zbierze się na kolejnym posiedzeniu zarząd federacji.

Jak poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy PZPN i team menedżer drużyny narodowej Jakub Kwiatkowski, do 24 września do klubów muszą trafić powołania dla piłkarzy na październikowe mecze eliminacji.

Najbliższe spotkania polskich piłkarzy o punkty kwalifikacji Euro 2024 - z Wyspami Owczymi w Thorshavn i Mołdawią w Warszawie - są zaplanowane na 12 i 15 października, ale powołania dla piłkarzy muszą trafić do klubów dużo wcześniej.

W pięciu występach eliminacyjnych pod wodzą Santosa Polacy wywalczyli sześć punktów i są na czwartej pozycji w grupie E, za Albanią - 10, Czechami - 8, ale tylko w czterech meczach, i Mołdawią - 8. Tak złego bilansu w jakichkolwiek kwalifikacjach nie mieli od 10 lat, a trzy wyjazdowe pojedynki o punkty przegrali poprzednio w latach 2008-09 u schyłku kadencji Leo Beenhakkera.

W przypadku niewywalczenia awansu do przyszłorocznego turnieju w Niemczech dzięki zajęciu jednego z dwóch czołowych miejsc w grupie, a to wciąż jest możliwe, choć zależy już nie tylko od biało-czerwonych, zapewne w marcu 2024 wystąpią oni w barażach. Zakwalifikują się do nich dzięki wysokiej pozycji w ostatniej edycji Ligi Narodów.

Z różnych względów przy poszukiwaniach następcy Portugalczyka najwyżej stoją akcje polskich szkoleniowców. W rozmaitych spekulacjach najczęściej przewijają się kandydatury Marka Papszuna, który pozostaje bez pracy, a do niedawna z sukcesami prowadził Raków Częstochowa, Michała Probierza, który kieruje obecnie kadrą młodzieżową, a z szefem PZPN Cezarym Kuleszą współpracował już także w Jagiellonii Białystok. W mediach pojawiają się też nazwiska Jana Urbana, który szkoli piłkarzy Górnika Zabrze, i pracującego w Japonii Macieja Skorży.

Są faworyci

Zacięta rywalizacja o stanowisko trenera najważniejszego zespołu piłkarskiego w Polsce toczy się teraz między Markiem Papszunem a Jackiem Probierzem.

Po zakończeniu poprzedniego sezonu, w którym zdobył historyczne mistrzostwo Polski jako trener Rakowa Częstochowa, Marek Papszun jest obecnie dostępny na rynku. Wielu dziennikarzy sugeruje, że może być on powołany na stanowisko selekcjonera narodowej drużyny. Co więcej, niedawno miał spotkanie z Cezarym Kuleszą.

Jak powiedział Włodarczyk, Marek Papszun wydaje się być logicznym i rozważnym wyborem, choć jego przyjście mogłoby zapewnić większą stabilność w trudnym okresie dla kadry narodowej i Polskiego Związku Piłki Nożnej. W piątek Kulesza i Papszun spotkali się pod Białymstokiem, aby omówić potencjalne warunki pracy. Jednak ta informacja została ujawniona zbyt łatwo. To przypomina sytuację z poprzednimi selekcjonerami, Nawalką i Michniewiczem.

Prezes trzyma nas w napięciu do samego końca.
(PAP)