Chłopi: Animowana odsłona polskiej klasyki filmowej podbija świat!

2023-09-18 11:34:52(ost. akt: 2023-09-19 14:28:20)
CH KF Jagna w kościele - Małgorzata Kuznik

CH KF Jagna w kościele - Małgorzata Kuznik

Autor zdjęcia: materiały dla prasy/chlopifilm.pl

"Chłopi" Władysława Reymonta, piękna powieść o polskiej wsi, doczekała się nowej, fascynującej odsłony. Premiera "Chłopów" wyreżyserowanych przez DK i Hugh Welchmanów na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto oczarowała publiczność, która nagrodziła twórców owacjami na stojąco.
Nowa odsłona literackiego arcydzieła

"Chłopi" Władysława Reymonta, piękna powieść o polskiej wsi, doczekała się nowej, fascynującej odsłony. Premiera "Chłopów" wyreżyserowanych przez DK i Hugh Welchmanów na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto oczarowała publiczność, która nagrodziła twórców owacjami na stojąco. Światowa premiera pozostawiła wrażenie, że mamy do czynienia z prawdziwym arcydziełem sztuki filmowej.

Dlaczego twórcy postanowili ponownie sięgnąć po technikę animacji malarskiej, pracując nad adaptacją "Chłopów"? Hugh Welchman wyjaśnia, że szukali kontynuacji dla tej techniki, ale nie chcieli tworzyć drugiej części "Twojego Vincenta". Zamiast tego postanowili zbadać, jak ta technika może przekształcić 1000-stronicową powieść w film trwający mniej niż dwie godziny.

Malarstwo na ekranie

DK Welchman dodaje, że animacja malarska pozwoliła im na stworzenie bogatego świata, który można poczuć. To technika, która umożliwia oddanie zarówno dynamicznej akcji powieści, jak i niuansów natury. Dzięki niej opis przyrody można ukazać za pomocą jednego obrazu.

Film "Chłopi" wzbudza ogromne zainteresowanie zagranicznych mediów. "Chłopi" to nie tylko adaptacja, to iluminacja polskiej duszy, zwyczajów, tradycji i zmór. Reymontowska powieść staje się przewodnikiem po tamtej epoce, bohaterach i społecznych zmianach. Prace nad filmem były ogromnym wyzwaniem, zarówno w kontekście technicznym, jak i artystycznym.

Ponad 100 malarzy z różnych krajów pracowało nad klatkami kluczowymi filmu, malując olejne obrazy na płótnie. To zadanie wymagało ponad 200 000 godzin pracy. Wykorzystane farby marki Cobra firmy Royal Talens były rozpuszczalne w wodzie, co sprawiło, że były bardziej ekologiczne i zdrowsze dla artystów.

Czy „Chłopi” zdobędą Złote Lwy?

Film będzie rywalizować o prestiżowe Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie ma swoją galową premierę 19 września. Kiedy "Chłopi" trafią na polskie ekrany 13 października, będziemy mieli okazję przekonać się, czy ta nowa wersja klasyki kinematografii polskiej zasłuży na uznanie polskiego widza.

Jednym z tematów, które budzą kontrowersje, jest obsada filmu. Czy powrót niektórych popularnych aktorów do kolejnych produkcji może odstraszać widza? To pytanie, które warto postawić. Jednakże trzeba docenić wybór Kamili Urzędowskiej na główną rolę. Jej świeżość i talent aktorski przyciągają uwagę, a wielu widzów dostrzega w niej pewne podobieństwo do Amber Heard. Czy to jest przepis na sukces? Czas pokaże.