Włochy/ ANSA: beatyfikacja Ulmów historyczna pod wieloma względami

2023-09-10 11:06:31(ost. akt: 2023-09-10 11:09:34)

Autor zdjęcia: PAP/Darek Delmanowicz

Beatyfikacja rodziny Ulmów nie tylko będzie pierwszym w historii Kościoła przypadkiem, gdy do grona błogosławionych dołącza cała rodzina, ale też zaangażowanie społeczne w uroczystości będzie rekordowe – pisze w sobotę agencja ANSA, zapowiadając wydarzenie.
Po raz pierwszy wśród beatyfikowanych znajdzie się dziecko nieposiadające imienia, ponieważ przychodziło na świat właśnie w tej tragicznej sytuacji; to najmłodszy błogosławiony w historii Kościoła – podkreśla w depeszy dziennikarka ANSA Manuela Tulli.

Rekordowe jest również zaangażowanie społeczne: 32 tys. osób zgromadzi się we wsi liczącej 4 tys. mieszkańców, a mszę koncelebrować będzie 1200 księży, 80 biskupów i kardynałów – zaznacza włoska agencja.

ANSA dodaje, że uroczystość odbędzie się niedaleko granicy z Ukrainą, na obszarze, który świat poznał za sprawą wojny, ponieważ tamtejszymi drogami przebyło sześć z 10 milionów Ukraińców, głównie kobiet i dzieci, które opuściły swój kraj w pierwszych miesiącach konfliktu.

Niemcy zamordowali rodzinę Ulmów 24 marca 1944 roku. Tego samego dnia zabili też ośmioro ukrywanych przez nich Żydów. Zgodnie z decyzją papieża Franciszka beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci odbędzie się 10 września 2023 r. w Markowej, w miejscu ich męczeńskiej śmierci. (PAP)

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. as. #3111081 13 wrz 2023 13:24

    Dlaczego na tych uroczystościach nie było reprezentantów kraju sprawców? Czyżby uważali, że zrobili to naziści a nie Niemcy?

    odpowiedz na ten komentarz