Oszuści na potęgę korzystają z tej funkcji WhatsApp. Jak nie dać się oszukać?

2023-09-10 10:59:02(ost. akt: 2023-09-10 10:58:51)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay

WhatsApp wprowadza nową funkcję, która wzbudza zainteresowanie, ale niestety przyciąga także uwagę oszustów. Nowa opcja aplikacji, jednej z najpopularniejszych na świecie, może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa naszych danych osobowych. Warto być ostrożnym i świadomym użytkownikiem.
WhatsApp, znana i powszechnie używana aplikacja mobilna, wprowadziła niedawno nową funkcję pozwalającą na zdalne udostępnianie ekranu smartfona. To narzędzie może być bardzo przydatne w wielu sytuacjach, np. podczas prezentacji lub pracy zdalnej, umożliwiając szybkie pokazywanie treści na ekranie. Podobne rozwiązania już wcześniej były dostępne w aplikacjach do pracy zdalnej, takich jak Microsoft Teams, Zoom, Skype i Webex Meetings.

Jednakże, choć nowa funkcja wydaje się być korzystna, może stanowić zagrożenie, o czym ostrzegają eksperci z CSIRT KNF (Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego).

Przestępcy wykorzystują tę nową opcję, na przykład w oszustwach "na pracownika banku", znanych jako spoofing. W takich sytuacjach oszust udaje pracownika banku, próbując wyłudzić pieniądze z konta ofiary, podszywając się pod dział bezpieczeństwa danej instytucji finansowej.

Dotychczas jednym z najtrudniejszych etapów takiego oszustwa było namówienie ofiary do zainstalowania na swoim telefonie aplikacji umożliwiającej zdalne udostępnianie ekranu. Teraz, dzięki nowej funkcji WhatsAppa, to może być łatwiejsze dla oszustów.

Aby uchronić się przed oszustwami, ważne jest, aby być czujnym i ostrożnym w rozmowach telefonicznych. Należy pamiętać, że pracownik banku nigdy nie będzie prosić o podanie hasła ani innych danych logowania do bankowości internetowej. Jeśli wątpimy w autentyczność rozmowy, warto rozłączyć się i samodzielnie skontaktować się z bankiem, aby potwierdzić sytuację.

Dodatkowo, dbając o bezpieczeństwo naszych danych, warto regularnie zmieniać hasła, korzystać z różnych haseł dla różnych usług i monitorować swoje konto bankowe oraz aktywność online. W ten sposób możemy zminimalizować ryzyko działania oszustów i zachować bezpieczeństwo naszych danych osobowych.