Odznaczenia dla zasłużonych mieszkańców regionu
2025-03-19 09:22:45(ost. akt: 2025-03-19 09:23:06)
Osoby, które swoją postawą i działalnością społeczną przyczyniły się do poprawy jakości życia mieszkańców województwa mazowieckiego i rozwoju Polski, zostały uhonorowane odznaczeniami państwowymi. W imieniu Prezydenta RP, 14 medali wręczył wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski.
Uroczystość odbyła się w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie. Wojewoda Mariusz Frankowski wręczył odznaczenia mieszkańcom, którzy wyróżnili się zasługami m.in. działając na rzecz osób potrzebujących pomocy. Są wśród nich honorowi dawcy krwi, medycy, artyści, czy wieloletni pracownicy, którzy wyjątkowo sumiennie wykonywali obowiązki wynikające z pracy zawodowej.
– To duży zaszczyt móc w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej wręczyć odznaczenia, które stanowią formę podziękowania za Państwa pracę i zaangażowanie. To forma oddania hołdu za Waszą postawę, bo poświęcacie swój czas, swoją energię, niejednokrotnie również zdrowie. Robicie to kosztem swoich bliskich, rodzin, pasji. Służycie całemu społeczeństwu i za to chcę Wam podziękować – powiedział wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski.
Złotym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali:
Arkadiusz Piotr Kaczmarek – jest honorowym krwiodawcą. Od 1994 roku oddał blisko 50 litrów krwi. Jako Wiceprezes Zarządu Piaseczyńsko-Grójeckiego Oddziału Rejonowego PCK zorganizował blisko 70 akcji poboru krwi. Podczas pandemii swój prywatny czas poświęcił na pomoc najbardziej potrzebującym mieszkańcom Góry Kalwarii i okolic. Aktywnie włączył się również w pomoc uchodźcom z Ukrainy.
Juliusz Józef Multarzyński – artysta fotografik. Był ratownikiem WOPR, nauczycielem i wykładowcą w warszawskim Technikum Fotograficznym oraz na Uniwersytecie Warszawskim. W swojej działalności artystycznej przez wiele lat współpracował z Teatrem Wielkim – Operą Narodową i innymi polskimi instytucjami kultury. Jest autorem wielu albumów i książek, a także wystaw fotograficznych.
Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczony został:
Grzegorz Świątek – łącznie oddał honorowo ponad 52 litry krwi. Działał w klubie Honorowych Dawców Krwi PCK w Błoniu, obecnie jest członkiem klubu HDK PCK w Sulejówku. Regularnie włącza się w lokalne akcje charytatywne z przeznaczeniem zbiórki funduszy na chore dzieci. W 2022 roku włączył się w organizację spotkań krwiodawców w Sulejówku, na których zbierane były dary dla uchodźców wojennych z Ukrainy.
Brązowym Krzyżem Zasługi odznaczeni zostali:
Stanisław Kamiński – charytatywnie działa jako medyk pola walki „Fundacji w Międzyczasie” w strefie walk we wschodniej Ukrainie. W 2024 roku jako kierowca w załodze ewakuacji medycznej, z narażeniem własnego życia ratował rannych żołnierzy i cywili na odcinku łymańskim. Organizował zbiórki i transport agregatów prądotwórczych, odzieży i żywności dla ukraińskiego wojska i ludności cywilnej.
Krystian Koszela – ochotniczo działa jako medyk pola walki „Fundacji w Międzyczasie” w strefie walk we wschodniej Ukrainie. Pod ostrzałem ratował rannych żołnierzy i cywili na odcinku bachmuckim oraz w samym niemalże oblężonym mieście Bachmut. Uczestniczył w misjach ewakuacyjnych żołnierzy.
Konrad Dawid Kowalczyk – jako wolontariusz brał udział w usuwaniu zniszczeń wojennych w Ukrainie. W „Fundacji w Międzyczasie” działał jako medyk pola walki. Uczestniczył w działaniach bojowych na Zaporożu. Zajmował się również transportem pomocy humanitarnej i medycznej. W kraju jest odpowiedzialny również za funkcjonowanie zaplecza Fundacji.
Daniel Łososowski – ochotniczo działa jako medyk pola walki i lekarz „Fundacji w Międzyczasie” w strefie walk we Wschodniej Ukrainie. Zajmował się ewakuacją i ratowaniem rannych cywili oraz żołnierzy ukraińskich na froncie pod Bachmutem, Łymaniem oraz Kreminną. Wielokrotnie z narażeniem swojego życia udzielał pomocy rannym, realnie przyczyniając się do ratowania ich życia oraz zdrowia.
Krzysztof Wiktor Menel – od ponad 17 lat aktywnie działa na rzecz zachowania i ochrony zapomnianych miejsc pamięci narodowej. Prowadzi historyczne kwerendy, odszukuje cmentarze i groby wojenne oraz mogiły weteranów wojennych. Do ewidencji i objęcia opieką zgłosił już kilkadziesiąt mogił wojennych o dużej wartości zabytkowej i artystycznej odnalezionych np. na Cmentarzu Powązkowskim czy Wolskim.
Marcin Kacper Stefaniak – ochotniczo działa jako medyk pola walki „Fundacji w Międzyczasie” w strefie walk we Wschodniej Ukrainie. Ratował rannych żołnierzy i cywili na odcinku bachmuckim. Wspierał również personel medyczny, który pracował w podziemiach szkoły w Bachmucie, gdy liczba rannych przekraczała możliwości lokalnego personelu.
Piotr Jan Tarnowski – od najmłodszych lat jest zaangażowany w działalność społeczną. Jako harcerz pełnił służbę w trakcie wielu ważnych wydarzeń państwowych. Zasiadał w sztabie organizującym rajd „Szlakiem Naszej Historii”, przez co propagował historię drogi do niepodległości naszego kraju oraz postawy patriotyczne wśród młodego pokolenia. Jest członkiem Polowego Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK w Sulejówku oraz honorowym dawcą krwi.
Medalem Złotym za Długoletnią Służbę odznaczeni zostali:
Małgorzata Jarzyńska – jest zatrudniona w Spółce CS Natura Tour, gdzie jest bardzo ceniona za wyjątkowe zaangażowanie w tworzenie właściwej atmosfery sprzyjającej budowaniu relacji i zdobywaniu wiedzy podczas organizowanych szkoleń i spotkań okolicznościowych. Przepracowała łącznie 40 lat.
Małgorzata Grażyna Jonecko – przez większość życia zawodowego była zatrudniona w strukturach PKP. Obecnie realizuje się na stanowisku Menadżera Ośrodka Wypoczynkowego „Korab” w Ustroniu Morskim w Spółce CS Natura Tour. Jest doskonałym organizatorem i pomysłodawcą imprez turystycznych i okolicznościowych. Staż pracy to 41 lat.
Jerzy Korzeniewski – pracuje w firmie Cemex Polska. Wdraża rozwiązania, które poprawiają bezpieczeństwo oraz standard pracy w zakładach. Jest również odpowiedzialny za komunikację. Jako lider wytwórni sprawuje nadzór nad procesami produkcyjnymi, zapewniając ich efektywność i zgodność z normami jakościowymi. Ponadto czynnie działa przy Wodnej Ochotniczej Straży Pożarnej. Przepracował łącznie 47 lat.
Urszula Maćkowska – jest pracownikiem pomocy społecznej z 31-letnim stażem pracy. Od 2007 roku jest kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Czernicach Borowych. Zrealizowała wiele projektów na rzecz osób starszych, niepełnosprawnych oraz bezrobotnych m.in. „Chcę być aktywnym” oraz „Stawiamy na lepsze jutro”. Aktywnie włącza się w akcje charytatywne, w tym również w pomoc uchodźcom wojennym.
Mazowiecki Urząd Wojewódzki
red.
wawa.info
red.
wawa.info
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez