Pieśni wolnych Polaków: Spotkanie pokoleń w Teatrze Palladium

2024-10-29 08:00:09(ost. akt: 2024-10-29 02:43:37)

Autor zdjęcia: mat. organizatora

Niezwykły koncert, który przeniesie nas w świat poezji i pieśni o wolności, łącząc pokolenia i przypominając o niezłomnej sile polskiego ducha.
Pieśni Poetów i Bardów Wolności – koncert, który będzie rozbrzmiewać wolnością!

Już w niedzielę, 3 listopada 2024 roku, o godzinie 17:30 w warszawskim Teatrze Palladium zabrzmi wyjątkowy koncert – „Pieśni Poetów i Bardów Wolności”. W atmosferze zbliżającej się 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wydarzenie to pozwoli na głębokie zanurzenie się w dziedzictwo twórczości wielkich polskich poetów i bardów, którzy swoją sztuką i odwagą wspierali walkę o wolność.

W programie koncertu znajdziemy utwory legendarnych artystów, takich jak Jacek Kaczmarski, Wojciech Młynarski, Przemysław Gintrowski, Jonasz Kofta, Zbigniew Herbert i Adam Kreczmar. Ich utwory nie tylko przypomną publiczności o trudnych czasach, ale także oddadzą hołd ich wkładowi w polską kulturę i ducha niepodległości. To oni, swoimi piosenkami, wierszami i satyrą, stawiali opór opresji i stali się symbolem walki o godność i wolność.

Jacek Kaczmarski, bard „Solidarności”, pozostawił po sobie utwory, które głęboko oddają trud i niepokój stanu wojennego. Jego poezja i muzyka były jak manifest – prosto z serca, nieugięcie. Wojciech Młynarski, z charakterystycznym poczuciem humoru i ironią, tworzył pieśni, które wspierały solidarność i zagrzewały do działania. Przemysław Gintrowski i jego głos wolności działały na podziemnej scenie, nieustannie gotowy, by dawać koncerty, mimo przeszkód i ryzyka. Jonasz Kofta oraz Adam Kreczmar, słynni satyrycy i autorzy kabaretów, przekazywali prawdy w sposób niezwykle inteligentny i zabawny. Natomiast Zbigniew Herbert, ze swoim dorobkiem literackim, przemycał uniwersalne wartości w walce o zachowanie tożsamości i honoru.

Na scenie wystąpią znani i cenieni artyści młodego pokolenia, w tym Damian Ukeje, Dominika Świątek, Barbara Pospieszalska, Miłka Małecka i Marcin Styczeń. To właśnie oni, pod kierownictwem muzycznym Artura Grudzińskiego, przywołają utwory bardów w nowych, oryginalnych interpretacjach, a także w klasycznych wykonaniach. Ta różnorodność interpretacyjna pozwoli każdemu słuchaczowi na przeżycie emocji bliskich epoce tworzenia tych pieśni, a jednocześnie zbliży tę twórczość do współczesnego odbiorcy.

Wstęp na koncert jest wolny, co oznacza, że każdy ma możliwość uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu. Aby zapewnić sobie miejsce, wystarczy pobrać darmowe wejściówki dostępne na stronie Teatru Palladium oraz Fundacji Universitatis Varsoviensis. Dla tych, którzy nie będą mogli być osobiście, przewidziano transmisję online dostępną na stronie fundacji, YouTube oraz stronie teatru.

To spotkanie pokoleń – dla starszych będzie to okazja do wspomnień, dla młodszych zaś szansa na odkrycie i docenienie dziedzictwa, które ukształtowało naszą historię i tożsamość. Koncert „Pieśni Poetów i Bardów Wolności” to nie tylko muzyka – to żywa lekcja historii i patriotyzmu, zamknięta w nutach i słowach, które na zawsze pozostaną głosem wolnej Polski.

Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji – spotkajmy się 3 listopada w Teatrze Palladium i wspólnie poczujmy, jak brzmi wolność!

Fot. mat. organizatora


źródło: palladium.pl


bm