Bogaty program obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego

2024-07-09 21:11:18(ost. akt: 2024-07-09 21:28:06)

Autor zdjęcia: Piotr Wojtowicz

Za kilka tygodni stolica będzie przeżywać kolejną rocznicę zrywu jej mieszkańców do walki z niemieckim okupantem. Z okazji osiemdziesiątej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zorganizowanych zostanie wiele wyjątkowych wydarzeń. Oprócz oficjalnych uroczystości władze miasta wraz z Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowały wiele spotkań, także o charakterze kulturalnym. We wtorek 9 lipca 2024 roku rąbka tajemnicy na temat programu obchodów uchylili między innymi prezydent Warszawy - Rafał Trzaskowski i dyrektor muzeum - Jan Ołdakowski.
Powstańcy przybędą z całego świata

Spotkanie z dziennikarzami odbyło się w Sali pod Liberatorem Muzeum Powstania Warszawskiego. A jako pierwszy zabrał głos prezydent Rafał Trzaskowski, który podkreślił wyjątkowy wymiar obchodów tej okrągłej rocznicy wybuchu walk w stolicy.

- My bardzo hucznie obchodzimy każdą rocznicę Powstania Warszawskiego, ale oczywiście osiemdziesiąta rocznica zobowiązuje, dlatego będzie jeszcze więcej wydarzeń. Właściwie przez cały czas świętujemy tę osiemdziesiątą rocznicę już teraz. My się do niej przygotowujemy i zaczynamy wchodzić w ten ostatni miesiąc przygotowań. Kulminacją będą oczywiście same obchody. Później przez te sześćdziesiąt trzy dni, kiedy trwało Powstanie, będzie mnóstwo wydarzeń w Warszawie. Przede wszystkim, co najważniejsze, zaprosiliśmy wszystkich powstańców z całego świata, którzy chcieli przyjechać z całego świata. Poza powstańcami, którzy są w Polsce, przyjadą do nas goście z całego świata. Bardzo się z tego cieszę. I oczywiście te obchody będą bardzo huczne. Część z tych najważniejszych wydarzeń będzie się odbywać właśnie tutaj - w Muzeum Powstania Warszawskiego. Bardzo się cieszę, że jestem tu po raz kolejny gościem. Ostatnio tutaj spotykaliśmy się z wolontariuszami. Wolontariuszy będzie więcej, będzie więcej harcerzy i więcej gości. I więcej przeróżnych wydarzeń. Bardzo się cieszę także z tego, że Brodka zdecydowała się wspomóc rocznicę i przygotować fantastyczny projekt. Wszyscy czekamy, by się wsłuchać w tę muzykę - dodał włodarz Warszawy.

Opowiadanie historii na nowo

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski podkreślił, jak ważne jest opowiadanie historii sprzed osiemdziesięciu lat kolejnym pokoleniom. - Powstanie Warszawskie jest tematem trudnym. Od osiemdziesięciu lat tutaj w stolicy pamiętamy i oddajemy hołd ludziom, którzy potrafili przeciwstawić się złu. Dla których najważniejszą wartością była wspólnota, współpraca, przyjaźń. miłość i wolność. Dwadzieścia lat temu powstało Muzeum Powstania Warszawskiego i jesteśmy miejscem, które opowiada Powstanie Warszawskie jako wydarzenie z przeszłości, ale staramy się to wydarzenie przełożyć na język współczesny. Chcemy opowiadać o doświadczeniu powstańców warszawskich w taki sposób, żeby to było zrozumiałe dla kolejnych pokoleń. Opowiadamy o ludziach, którzy mieli odwagę być wolni i żyć na własnych warunkach. I z tą opowieścią staramy się dotrzeć do każdego pokolenia. Kiedyś Jan Komasa powiedział, że każde następne pokolenie twórcze musi zinterpretować Powstanie Warszawskie po swojemu i swoim językiem je opowiedzieć - zaznaczył muzealnik.

Pokolorowane Powstanie

Jeden z głównych organizatorów obchodów opowiedział o wyjątkowym wydawnictwie, ale i ekspozycji, która będzie dostępna dla wszystkich spacerowiczów. - Coś, na co chciałbym zwrócić uwagę, to album i wystawa, która pojawi się na ogrodzeniu Łazienek. Album, który składa się ze stu zdjęć, które z naszych trzydziestu tysięcy wybrał Chris Niedenthal. I ułożył w reportaż o Powstaniu Warszawskim, a firma Orka je pokolorowała, tak żeby usunąć tą barierę, o której często mówią młodzi ludzi, że czarno-białe zdjęcia ich nie przekonują czyli żeby pokazać Powstanie Warszawskie "jak najbliżej" młodego odbiorcy. Ten album nie jest łatwym albumem, ale warto go polecić i warto też zaprosić na tę wystawę - podkreślił Jan Ołdakowski.

Hołd w Godzinę "W"

Dyrektor MPW przypomniał też o tradycyjnych wydarzeniach, które towarzyszą głównym obchodom rocznicy wybuchu. - Godzina "W" i w ogóle 1 sierpnia to jest bardzo ważny dzień. Jak co roku prezydent Rafał Trzaskowski wraz z powstańcami podpisze apel. My już wiemy, co jest w tym apelu. To będzie apel, by się zatrzymać i godnie uczcić moment, kiedy zawyją syreny w Godzinę "W". I mamy nadzieję, że w całej Polsce z okazji rocznicy ten moment będzie równie ważny. A wieczorem na Placu Piłsudskiego zaśpiewamy piosenki powstańcze. I w ten sposób pożegnamy ten powstańczy dzień. Bo gdy zaczynamy to jest jeszcze jasno, a gdy kończymy jest ciemno. I gdy zaczynamy to śpiewamy piosenki z taką wiarą w zwycięstwo, a ostatnie są już takie smutne i nostalgiczne. To wydarzenie też odzwierciedla muzycznie pamięć Powstania - stwierdził muzealnik.

Rocznicowa wystawa

Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało na osiemdziesiątą rocznicę wybuchu walki wiele wydarzeń kulturalnych. - Jeśli chodzi o inne projekty muzyczne to 27 lipca w Muzeum Powstania Warszawskiego zaśpiewa dla dzieci Małe TGD. A z rzeczy, na które też chcielibyśmy zaprosić i odpowiednio z wyprzedzeniem zachęcić, to jest wystawa na osiemdziesięciolecie Powstania i dwudziestolecie Muzeum. To jest osiemdziesiąt najważniejszych przedmiotów, które mamy w magazynach i które pokażemy, budując wokół nich opowieść. Osiemdziesiąt przedmiotów, z których każdy ma jakąś historię ludzi, którzy je mieli, którzy je przenieśli przez całe Powstanie i które dla nich były ważne. Te osiemdziesiąt przedmiotów jest opowieścią o przynajmniej osiemdziesięciu ludziach i czasami dramatycznych historiach. W tych drobnych rzeczach kryją się emocje całych rodzin - przyznał Jan Ołdakowski.

"WAWA" Brodki

Jedną z tradycji towarzyszących kolejnym rocznicom wybuchu Powstania Warszawskiego są wyjątkowe płyty przygotowywane przez wybitnych polskich artystów. W tym roku ukaże się płyta Brodki zatytulowana "WAWA", a dyrektor MPW zdradził, dlaczego to właśnie ona została tym razem zaproszona. - Dla nas wybór Brodki był oczywisty, bo jak żadna z artystek rozumie, że można się odważyć żyć według własnych reguł i sposobu życia. Monika od dwudziestu lat jest w Warszawie i wtedy się pojawiła w stolicy, gdy zostało otwarte Muzeum Powstania Warszawskiego. I uważamy, że nie ma przypadków, są tylko znaki - wyjaśnił Jan Ołdakowski.

Monika Brodka przyznała, że wreszcie nadszedł odpowiedni moment, by podjąć się wydania płyty nawiązującej do Powstania Warszawskiego. - Ten pomysł czekał. Ta propozycja przyszła kilka lat temu, ale jakoś nie złożyło się wtedy. I w sumie bardzo się cieszę, że poczekaliśmy z tym projektem do tej okrągłej rocznicy, bo ja miałam też moment, żeby spojrzeć na moje życie w tym mieście i podsumować sobie jakoś właśnie te ostatnie dwadzieścia lat i przypomnieć sobie, jak to miasto się zmieniało w moich oczach. I ja głównie wokół tego miasta oparłam jakąś narrację muzyczną tej płyty. To mnie najbardziej interesowało, bo to miasto mnie gdzieś zawsze inspirowało, fascynowało. I chciałam też zaprosić do tego projektu innych artystów. Wzięliśmy też "na warsztat" utwory napisane często przez zagranicznych twórców, którzy zajrzeli do tego miasta. Jak na przykład David Bowie, który wysiadł na dworcu, poszedł do sklepu muzycznego, kupił płytę zespołu Śląsk i później napisał utwór "Warszawa". Zainspirował się tym miastem i ta inspiracja krążyła wśród nas. Udało mi się zgromadzić prawdziwą "śmietankę" polskiej i nie tylko polskiej alternatywy na tę płytę. Jestem bardzo dumna z tego projektu i on opowiada kolorami, emocjami o Powstaniu, o tym mieście, o chaosie, który tutaj panuje. Mówi o upadku, mówi o romantycznych emocjach miłości. I wszystko to gdzieś jest tam w tej płycie zawarte. I bardzo się cieszę i dziękuję za zaproszenie do tego projektu. I zakończymy ten projekt koncertem premierowym 26 lipca, z wszystkimi twórcami, który też będzie multimedialny i wizualnie przepięknie przygotowany. I jeszcze chcę powiedzieć, że autorem graficznym okładki jest Jakub Gliński - artysta, malarz, też zaproszony do tego projektu. Także same wspaniałe nazwiska na płycie - zakończyła artystka.

Program oficjalnych obchodów, jak i wszystkich wydarzeń, które odbędą się w ramach obchodów osiemdziesiątej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odnaleźć można na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Piotr Wojtowicz