"Miasto przyjaznych zmian" - to Radom?

2024-07-09 16:32:25(ost. akt: 2024-07-09 16:34:40)

Autor zdjęcia: PAP

Start nowego projektu "Miasto przyjaznych zmian", w ramach którego do końca 2027 r. ma być zrealizowanych szereg inwestycji poprawiających komfort życia radomian, zapowiedział prezydent Radomia Radosław Witkowski. W tym roku miasto przeznaczy na ten cel 7 mln zł, w kolejnych nie mniej niż 15 mln zł rocznie.
Witkowski powiedział, że nowy miejski projekt jest efektem jego spotkań i rozmów z mieszkańcami oraz odpowiedzią na oczekiwania radomian. "Chcemy skoncentrować się nie tylko na dużych inwestycjach, ale również tych mniejszych, które każdy mieszkaniec może dostrzec wokół siebie" – mówił Witkowski na wtorkowej konferencji prasowej. Prezydent Radomia wyjaśnił, że chodzi mu m.in. o nowe ścieżki rowerowe, modernizację chodników, utwardzenie dróg gruntowych, instalacje nowych latarni, wiat przystankowych i biletomatów, a także budowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Projekt podzielono na trzy obszary: bezpieczeństwo, komunikacja, nowoczesność.

W ramach obszaru "Miasto bezpieczne" budowane mają być progi zwalniające (m.in. na ulicy Koneckiej, Akademickiej i Brzustowskiej). Powstaną także wyniesione przejścia dla pieszych (m.in. na ul. Olsztyńskiej, Kalińskiej i Piastowskiej). Planowana jest budowa nowego oświetlenia ulicznego m.in. na ul. Puszczańskiej, Zakopiańskiej i Miodowej.

"+Miasto skomunikowane+ to z kolei inwestycje mające na celu poprawę infrastruktury transportowej: wymiana nawierzchni ulic i chodników, przebudowa zatok przystankowych oraz budowa i modernizacja ścieżek rowerowych" – zapowiedziała z-ca prezydenta Radomia Katarzyna Kalinowska

W ramach komponentu "Miasto nowoczesne" mają być realizowane inwestycje, które przyczynią się do zwiększenia komfortu życia mieszkańców. Chodzi m.in. o budowę przyłączy ciepłowniczych, budowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz instalację nowych wiat przystankowy i biletomatów.

W tym roku na realizację projektu zarezerwowano 7 mln zł. W kolejnych latach ma to być kwota nie mniejsza rocznie niż 15 mln zł


red./PAP


bm