W wieku 77 lat zmarł aktor Jerzy Stuhr

2024-07-09 11:32:24(ost. akt: 2024-07-09 11:44:09)

Autor zdjęcia: PAP/Łukasz Gągulski

W wieku 77 lat zmarł aktor filmy i teatralny, polonista, profesor sztuk teatralnych Jerzy Stuhr - potwierdziła pracownica Starego Teatru w Krakowie, z którą to placówką był związany. Stuhr zmagał się z ciężką chorobą.
"Dotarła do nas ta smutna informacja dzisiaj" - powiedziała Barbara Kwiatkowska z Narodowego Starego Teatru.

Znany aktor w ostatnim czasie zmagał się z ciężką chorobą. W 2020 r. przeszedł udar mózgu, a we wcześniejszych latach dwukrotnie zawał. W 2011 r. wykryto u niego nowotwór krtani.

Stuhr urodził się w Krakowie 18 kwietnia 1947 r. Całe życie związany był z tym miastem. Tu studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim i aktorstwo w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Był też profesorem i rektorem krakowskiej PWST.

Widzowie znają go z licznych ról filmowych i teatralnych. Zagrał m.in. w "Seksmisji", "Kilerze", "Wodzireju", "Amatorze", "Obywatelu Piszczku".

Pracę na scenie rozpoczął w Starym Teatrze w Krakowie, gdzie zadebiutował rolą Belzebuba w "Dziadach". Grał też m.in. Wierchowieńskiego w "Biesach" Fiodora Dostojewskiego, AA w "Emigrantach" Sławomira Mrożka, Horodniczego w "Rewizorze" Nikołaja Gogola, Porfirego Pietrowicza w "Zbrodni i karze" Fiodora Dostojewskiego.

Jego zasługi artystyczne zostały docenione licznymi nagrodami, m.in. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Odznaką „Honoris Gratia”.

Prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski, w mediach społecznościowych pożegnał Stuhra, podkreślając, że krakowska scena teatralna już nigdy nie będzie taka sama.

[tweet]https://x.com/OlekMiszalski/status/1810604596303220900[/tweet]

PAP/red.