Raport: 42 proc. średnich firm planuje więcej inwestować

2024-07-09 13:30:14(ost. akt: 2024-07-09 15:29:06)

Autor zdjęcia: PAP

W III kwartale br. 42 proc. średnich firm chce zwiększyć inwestycje; w przypadku małych i mikro przedsiębiorstw to odpowiednio 10 proc. i 6 proc. - wynika z badania EFL. Wzrost przychodów przewiduje ok. 18 proc. firm, a poprawę płynności finansowej - 16,5 proc.
Główny odczyt Barometru EFL na III kwartał 2024 roku wyniósł 51,2 pkt. i jest o 1,4 pkt. niższy niż poprzedni pomiar - wynika z badania opublikowanego we wtorek przez przedsiębiorstwo Europejski Fundusz Leasingowy (EFL). To pierwszy spadek wskaźnika od roku, jednak wartość wciąż pozostaje powyżej poziomu ograniczonego rozwoju.

"Wynik na III kwartał, choć w ujęciu kwartalnym odnotował spadek, jednak jest zdecydowanie wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, o 3,1 pkt" - zaznaczono w raporcie.

Jak wynika z raportu, od prawie dwóch lat pomiarów indeksu zauważalny jest nieznaczny, ale regularny wzrost grupy przedsiębiorców planujących więcej inwestować. "W III kwartale tego roku taki plan ma 15 proc. zapytanych, podczas gdy w I i II kwartale ten wskaźnik oscylował wokół poziomu 12 proc. Pod koniec 2023 roku było to 8 proc., w III kwartale 5 proc., a w II kwartale 2 proc. Wcześniej wartości oscylowały wokół 1 proc." - poinformowano.

Dodano, że niecałe 18 proc. firm przewiduje wzrost przychodów od lipca do września w tym roku (kwartał wcześniej było to 19 proc.). Poprawy płynności finansowej spodziewa się natomiast 16,5 proc. firm. (W II kw. było to 16 proc.).

"Jedynym obszarem, w którym widoczny jest spory spadek liczby ankietowanych przedsiębiorców, jest zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne. Na jej wzrost wskazuje obecnie ponad 14 proc. przedsiębiorców, o 10 p.p. mniej niż kwartał wcześniej" - podkreślono w raporcie.

Sektor MŚP jest w "nieco gorszych nastrojach" niż w II kw. - podano. Za to w najlepszych, tak jak kwartał wcześniej, pozostają największe firmy z MŚP. "Widać jednak znaczącą różnicę pomiędzy wartościami subindeksów średnich firm zatrudniających od 50 do 249 pracowników oraz mikro, gdzie pracuje do 9 pracowników. Odczyt dla średnich firm wyniósł 56,1 pkt., a dla mikro wyniósł mniej niż próg OR – 48,8 pkt. W przypadku małych wynik wyniósł 50,9 pkt" - wskazano.

Według analityków EFL, 4 na 10 przedsiębiorców ze średnich firm planuje w III kwartale br. więcej inwestować (42 proc.), czyli o 8 p.p. więcej niż kwartał wcześniej. "W przypadku małych i mikro przedsiębiorstw ten wynik wyniósł odpowiednio 10 proc. i 6 proc. Podobny rozdźwięk widać w obszarze sprzedaży. 30 proc. średnich firm liczy na większe obroty, podczas gdy tylko 17 proc. małych i 11 proc. mikro" - przekazano.

"Odczyt Barometru na III kwartał, choć jest niższy w ujęciu kwartalnym, nie budzi niepokoju. Z kilku powodów. Po pierwsze, to niewielki spadek, a ważniejsze jest to, że w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku mamy znaczny wzrost. Po drugie, ten pomiar dotyczy okresu wakacyjnego, kiedy większość firm zdaje sobie sprawę z chwilowego zatrzymania obrotów z uwagi na urlopy zarówno swoich pracowników jak i klientów. Wyjątkiem jest tylko HoReCa. I po trzecie, co najbardziej mnie cieszy, to utrzymujący się wzrost skłonności naszych przedsiębiorców do nowych inwestycji. One są najlepszym barometrem nastrojów firm, kiedy jest ich więcej, oznacza, że gospodarka wchodzi na wyższe obroty, rozwijamy się jako kraj" – podsumował prezes EFL Radosław Woźniak, cytowany w raporcie.

Barometr EFL jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MŚP daje punkt odniesienia do wnioskowania o zakładanym kierunku zmian, które sprzyjają wzrostowi lub działają hamująco na rozwój firm. Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA., a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się od 1 do 28 czerwca br.


red./PAP


bm