Budynek po Empiku wymaga remontu, koszt będzie zależał m.in od zaleceń konserwatora

2024-07-09 13:00:02(ost. akt: 2024-07-09 14:02:42)

Autor zdjęcia: WrS.tm.pl on Unsplash

Opuszczony budynek przy rondzie de Gaulle'a, w którym przez lata mieścił się Empik wymaga generalnego remontu. Jego koszt będzie zależał od m.in od zaleceń konserwatorskich.
Zastępca rzecznik ratusza Jakub Leduchowski zapytany o dalsze losy zabytkowej kamienicy zaznaczył, że obecnie miasto wspólnie z mazowieckim wojewódzkim konserwatorem zabytków pracuje nad zakresem niezbędnych prac remontowych. "Od zaleceń konserwatorskich będzie w dużej mierze zależał koszt remontu, a – co za tym idzie – także możliwy sposób zagospodarowania tej przestrzeni oraz grupa podmiotów potencjalnie zainteresowanych obiektem" - dodał.

Podkreślił, że budynek wymaga remontu generalnego, a ten znacznych nakładów finansowych.

Budynek z charakterystycznym napisem: "Cały naród buduje swoją stolicę" na skrzyżowaniu Nowego Światu i Alei Jerozolimskich popada w ruinę. Powstał w latach 50. jako gmach Społecznego Funduszu Odbudowy Stolicy, na gruzach zniszczonej w czasie II wojny światowej XIX-wiecznej kamienicy.

Do lutego 2022 roku w kamienicy mieścił się najbardziej znany w stolicy Empik. Miesiąc wcześniej budynek został wpisany do rejestru zabytków. W kwietniu ówczesny wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł (PiS) utworzył w nim punkt pomocy humanitarnej dla uchodźców z Ukrainy, wcześniej odbierając miastu zarząd nad budynkiem. Punkt pomocy zlikwidowano w 2023 r., a przetarg na modernizację budynku unieważniono z powodu złożonych w nim zbyt drogich ofert. W końcu września wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński (PiS) oddał nieruchomość w zarząd miastu.

Nieruchomość należy do skarbu państwa, a jej administratorem jest miasto.


red./PAP

bm