Pułapki w przepisach o wakacjach składkowych

2024-07-09 10:00:46(ost. akt: 2024-07-09 09:40:38)

Autor zdjęcia: PAP

Przedsiębiorca, który opłaca mały ZUS plus lub korzysta z preferencji, powinien zastanowić się nad zasadnością skorzystania z ulgi związanej z przepisami o wakacjach składkowych - informuje "Rzeczpospolita" we wtorkowym wydaniu.
"Zgodnie z przepisami z miesięcznych wakacji składkowych będzie mógł skorzystać płatnik, który w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku miał zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych" - informuje "Rz". Ekspertka zwraca jednak uwagę na praktyczny problem z ustaleniem tej liczby.

"Płatnik, który opłaca składki na preferencyjnych zasadach albo mały ZUS plus i jest osobą samotną, nie będzie mógł jednocześnie skorzystać z wakacji składkowych i świadczeń w ramach nowego rządowego programu "Aktywny rodzic", czyli tzw. babciowego" - informuje dziennik.

W kwestii dotyczącej składki zdrowotnej w kontekście ulgi, "przedsiębiorcy opłacający składkę zdrowotną na ryczałcie odprowadzają ją miesięcznie w wysokości 9 proc. wartości podstawy. Podstawą składki jest roczny przychód pomniejszony o zapłacone składki społeczne" - wskazuje dziennik.

Eksperta podkreśla, że "osoby na tej formie opodatkowania obniżają te progi poprzez zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne. Zatem ci, którzy znajdują się na granicy, muszą uważać, żeby ulga nie spowodowała, że zapłacą więcej z tytułu składki zdrowotnej".

Ekspertka zwraca uwagę, że jeżeli przedsiębiorca opłaca mały ZUS plus lub korzysta z preferencji, powinien mocno zastanowić się nad zasadnością skorzystania z ulgi.


red./PAP


bm