Na rzekomej inwestycji w gazociąg 72-latka straciła 45 tys. zł

2024-07-09 09:25:51(ost. akt: 2024-07-09 15:05:21)

Autor zdjęcia: Christian Langballe on Unsplash

45 tys. zł wyłudzili oszuści od 72-letniej mieszkanki pow. przysuskiego, która chciała szybko zarobić na rzekomej inwestycji w gazociąg. Gdyby nie ostrożność banku, który zablokował kobiecie pożyczkę, straciłaby drugie tyle – poinformowała w poniedziałek miejscowa policja.
72-latka przeglądała strony internetowe i natknęła się na informację na temat możliwości zainwestowania pieniędzy z dużym zyskiem. "Kliknęła pole "Dołącz do nas", po czym za chwilę skontaktował się z nią mężczyzna, który poinformował, że jeśli chce przystąpić do inwestycji, musi przelać 800 zł za pomocą kodu BLIK" – zrelacjonowała rzeczniczka miejscowej policji post. Aleksandra Bałtowska.

Następnie telefony z prośbą o przelewy się powtórzyły. Kobieta przekazywała pieniądze według przedstawionej instrukcji. W sumie oszuści wyłudzili od niej 45,8 tys. zł.

72-latka wzięła też 50 tys. zł pożyczki, którą również zamierzała zainwestować w gazociąg. "Na szczęście, gdy chciała przelać pieniądze na wskazane konto, bank zablokował przelew ze względów bezpieczeństwa" – powiedziała policjantka.

Dopiero wtedy seniorka zorientowała się, że została oszukana, zablokowała konto, oddała pożyczone pieniądze oraz zgłosiła sprawę policji.

Policjanci podkreślają, że w ostatnim czasie dochodzi do coraz większej liczby oszustw internetowych, w tym fałszywych ofert inwestycyjnych. Mundurowi radzą, by unikać propozycji oferujących szybki i wysoki zysk bez ryzyka.

Przypominają, że należy chronić swoje dane, nie przekazywać obcym numeru konta bankowego, numeru i danych z karty kredytowej, danych logowania do bankowości elektronicznej lub mobilnej, kodów BLIK. Nie należy też instalować nieznanych aplikacji na urządzeniach, z których odbywa się logowanie do bankowości elektronicznej.


red./PAP

bm