Zmarł żołnierz AK i działacz opozycji antykomunistycznej ppłk Antoni Zienkiewicz

2024-07-08 09:30:36(ost. akt: 2024-07-08 02:25:14)

Autor zdjęcia: PAP

W wieku 101 lat w niedzielę zmarł żołnierz ZWZ-AK, więzień polityczny okresu stalinowskiego oraz działacz NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych ppłk Antoni Zienkiewicz pseudonim "Cichy" - poinformowała w niedzielę Fundacja Nie Zapomnij o Nas.
"Dziś w nocy w wieku 101 lat zmarł ppłk Antoni Zienkiewicz, żołnierz ZWZ-AK, więzień polityczny okresu stalinowskiego oraz działacz opozycji antykomunistycznej" - podała Fundacja.

Antoni Zienkiewicz urodził się w 1923 r. w Niemirach (woj. mazowieckie). Podczas niemieckiej okupacji walczył w szeregach ZWZ, AK i NZW. Nosił pseudonim "Cichy". W 1948 r. UB aresztowało go za antysowiecką działalność. Był więziony w Ostrołęce i Warszawie. Skazano go na pięć lat więzienia.

W latach 1980-1989 należał do NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych. Był m.in. przewodniczącym Komitetu Założycielskiego Związku w Księżopolu oraz zastępcy przewodniczącym związku w Żochach. Organizował blokady dróg w Czerwinie i Gniazdowie. Kolportował ulotki, zbierał fundusze dla osób represjonowanych oraz ukrywał działaczy opozycji antykomunistycznej z terenu województwa ostrołęckiego.

Był działaczem Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Światowego Związku Żołnierzy AK. W 2017 r. prezydent Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dwa lata później Zienkiewicz otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności.

Przez 55 lat prowadził warsztat ślusarsko-kowalski.

Pogrzeb odbędzie się 9 lipca w na cmentarzu parafialnym w Piskach.


red./PAP


bm