Wystawa rzeźb na placu Trzech Krzyży

2024-07-08 08:30:44(ost. akt: 2024-07-08 02:13:07)

Autor zdjęcia: UM Warszawa

Plenerową wystawę rzeźb Łukasza Krupskiego zatytułowaną „Magia spotkania” można oglądać na placu Trzech Krzyży. Ekspozycja, współorganizowana przez m.st. Warszawę, dostępna będzie do 10 października.
Sztuka w przestrzeni publicznej zmienia miasto. Bardzo się cieszę, że możemy zaprezentować prace artystyczne w tej ciekawej, pełnej historii przestrzeni miejskiej. To ważne, by warszawianki i warszawiacy, ale też osoby odwiedzające stolicę mogły na co dzień obcować ze sztuką w nieskrępowanej atmosferze – mówi Aldona Machnowska- Góra, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy.

Wystawa, która pojawiła się na placu Trzech Krzyży jest opowieścią o przeplataniu się w ludzkim życiu duchowości i cielesności, stanowiących często dla wielu osób dramat i wyzwanie.

Dodatkowo w rzeźbach portretowych odnajdziemy dialog z wielkimi artystami i twórcami kultury - Zbigniewem Herbertem, Czesławem Miłoszem, Leszkiem Kołakowskim, a w innych formach rzeźbiarskich znajdziemy nawiązania do największych twórców europejskich m.in.: Michała Anioła, Augusta Rodina, Anisha Kapoora czy Magdaleny Abakanowicz – tłumaczy Kama Zboralska, kuratorka wystawy.

O miejscu

Znajdujący się na Trakcie Królewskim plac Trzech Krzyży jest historyczną częścią Śródmieścia, ale również centrum biznesowym i politycznym. Prezentacja eksponatów w tym miejscu to doskonały przykład wykorzystania przestrzeni miejskiej do promocji kultury i sztuki. Aranżacja rzeźb w otoczeniu zabytkowego kościoła i zieleni sprawia, że zarówno mieszkańcy jak i goście stolicy mogą cieszyć się pięknem artystycznych dzieł.

O artyście

Łukasz Krupski urodził się w 1990 roku w Warszawie. Jest absolwentem stołecznej Akademii Sztuk Pięknych, laureatem nagród i stypendiów artystycznych. Jego rzeźby można oglądać w różnych miejscach w Warszawie – Pomnik Matki w Parku Powstańców na Woli, popiersie Cypriana Norwida na Uniwersytecie Warszawskim, popiersia Prymasa Stefana Wyszyńskiego przed Pałacem Arcybiskupów Warszawskich czy Droga Krzyżowa w Bazylice Archikatedralnej p.w. Jana Chrzciciela.


źródło: UM Warszawa


bm