„Miodobranie w skansenie” - 7 lipca w Sierpcu

2024-07-05 16:30:23(ost. akt: 2024-07-05 15:49:23)
zdj. ilustracyjne

zdj. ilustracyjne

Autor zdjęcia: PAP

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu organizuje 7 lipca „Miodobranie w skansenie”. Będą pokazy pszczelarstwa, w tym pracy wirówki do miodu oraz wystawa najczęściej spotykanych w Polsce typów uli, jak kłodowe czy słomiane koszki. Chętni będą mogli zbudować hotelik dla dzikich pszczół murarek.
„Pszczoły należą do najbardziej zapracowanych stworzeń na ziemi. Te pożyteczne owady nie tylko zapylają kwiaty, ale także wytwarzają wiele produktów o właściwościach leczniczych niezastąpionych w kuchni, w medycynie naturalnej i przemyśle” - przypomina sierpeckie Muzeum Wsi Mazowieckiej, zapraszając na „Miodobranie w skansenie”, które odbędzie się tam w niedzielę, 7 lipca.

Jak zaznaczono w anonsie wydarzenia, goście plenerowej imprezy dowiedzą się m.in., jak wygląda życie pszczół, skąd bierze się miód, jak powstają pszczele plastry i przede wszystkim, który miód jest najsmaczniejszy i najzdrowszy? Na przygotowanym specjalnie z okazji miodobrania kiermaszu, oprócz miodów, znaleźć będzie można także pierzgę, propolis, mleczko pszczele, wyroby z wosku i kosmetyki, a także inne tradycyjne produkty regionalne - konfitury, kozie mleko, sery korycińskie, chleby, wędzone ryby i wyroby z dziczyzny.

W zagrodach sierpeckiego skansenu zwiedzający będą mogli wziąć udział m.in. w pokazach pszczelarstwa, w tym poddymiania w pasiece, zakładania węzy w ramki, czy prezentacji pracy wirówki do miodu. Zobaczą też najczęściej spotykane na terenie Polski typy uli, od kłodowych, przez słomiane koszki, po ule skrzynkowe z ramkami. Będzie też wystawa dawnych narzędzi i sprzętów, które używano w pasiekach. Zaplanowano również pokazy bartne, które zaprezentuje Bractwo Bartne z Podlasia.

„Najmłodsi, ubrani dla bezpieczeństwa w specjalne skafandry ochronne, wezmą udział w zabawach pszczelarskich, poznają też tajniki pracy pszczelarza i prozdrowotne produkty pszczele dzięki współpracy z Fundacją Rodziny Sadowskich. Wraz z rodzicami lub dziadkami będą mieli okazję wykonać także hoteliki dla dzikich pszczół murarek” - zapowiada Justyna Cieszyńska z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Podczas „Miodobrania w skansenie” na gości czekały będą również pokazy innych, dawnych prac domowych na wsi, np. w zagrodzie z Rempina spotkać będzie można tkaczkę, a w zagrodzie z Rębowa skorzystać z porad zielarki, w swych warsztatach będą pracować też kowal, szewc i wiejski plecionkarz. W XVIII-wiecznym kościele z Drążdżewa odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji pszczelarzy.

Jak podkreśla sierpeckie Muzeum Wsi Mazowieckiej, będzie też część muzyczna miodobrania, bowiem w amfiteatrze skansenu wystąpi zespół folklorystyczny „Kurpiowszczyzna” z Myszyńca, który zaprezentuje spektakl „Tradycja Kurpsiu Tradycja!”, czyli „widowisko inspirowane barwnym folklorem kurpiowskim”.

Skansen w Sierpcu, który obecnie zajmuje ok. 60 ha, działa od lat 70. XX wieku. Na jego terenie znajduje się m.in. kilkanaście zagród z przełomu XIX i XX wieku oraz inne zabytkowe budynki, w tym dwór, kościół, kuźnia, karczma i wiatrak. Jednym z najstarszych obiektów jest tam drewniana chałupa drobnoszlachecka z Rzeszotar-Zawad, pochodząca z 1840 r.

W skansenie jest także amfiteatr, budynek wystawienniczy oraz stajnia. Od 2015 r. działa również kompleks rekreacyjny z hotelem. Placówka organizuje cykliczne projekty edukacyjne i warsztaty, opowiadające o codziennym życiu mazowieckiej wsi w ciągu całego roku.

W plenerach i wnętrzach wiejskich zagród sierpeckiego Muzeum Wsi Mazowieckiej powstawały takie znane filmy, jak np. „Ogniem i mieczem”, „Szwadron”, „Pan Tadeusz” oraz „Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać”.


red./PAP


bm