Akademiki warszawskich uczelni są gotowe na przyjęcie studentów

2024-07-05 14:30:12(ost. akt: 2024-07-05 11:10:59)

Autor zdjęcia: PAP

Ponad 10,5 tys. miejsc w akademikach przygotowało pięć dużych uczelni publicznych w Warszawie: UW, PW, SGGW, WUM i SGH. W części domów studenckich opłaty nie zmienią się w stosunku do tych z ubiegłego roku, w dwóch przypadkach wzrosną o 14-15 proc.
„W roku akademickim 2024/2025 Uniwersytet Warszawski będzie dysponował 2710 miejscami w akademikach. Od nowego roku akademickiego będziemy mieć o 380 miejsc więcej - dzięki otwarciu nowego akademika na Służewie” – przekazała PAP rzeczniczka UW Anna Modzelewska.

Dodała: „Podczas wnioskowania o miejsca w akademikach przewidziana jest osobna tura dla osób rozpoczynających kształcenie, w której studenci I roku (studiów I stopnia i jednolitych studiów magisterskich) będą rywalizować tylko między sobą o uzyskanie miejsca w akademiku”.

Ilu pierwszoroczniaków będzie mogło zamieszkać w akademikach, jeszcze nie wiadomo, bo wciąż trwa rekrutacja i władze uczelni nie znają jeszcze dokładnego podziału miejsc.

Wysokość opłat za zakwaterowanie zależy od standardu pokoju i kosztów utrzymania miejsca w domu studenckim. Obecnie najtańszy pokój kosztuje 480 zł, a najdroższy 950 zł. Na zbliżający się rok opłaty nie zostały jeszcze ustalone.

„Nie ma planów, aby w nadchodzącym roku akademickim opłaty związane z zamieszkaniem w akademiku wzrosły w stosunku do mijającego roku” – zapewniła Modzelewska.

W nowym akademiku będzie mogło zamieszkać ponad 380 studentów. Będą mieli do dyspozycji ponad 130 pokoi (w tym jedno- i dwuosobowe z łazienkami), a także segmenty złożone z kilku pokoi.

„Staramy się, aby warunki oferowane mieszkańcom akademików były jak najlepsze. Stąd trzy lata temu podjęliśmy decyzję o likwidacji pokoi trzyosobowych. Ponadto prowadzimy coraz więcej prac remontowych w akademikach, jak również sukcesywnie wymieniamy wyposażenie” – zauważyła rzeczniczka UW.

W minionym roku na Uniwersytecie Warszawskim studiowało ponad 34,6 tys. osób. Limit miejsc na studia zaczynające się 1 października 2024 r. wynosi 19 750. Władze uczelni zakładają, że łączna liczba studentów na wszystkich latach studiów będzie podobna jak w ubiegłym roku akademickim.

Szczegółowe informacje w internecie pod adresem https://www.uw.edu.pl/student_/akademiki/.

Na studentów Politechniki Warszawskiej czeka w akademikach ok. 4300 miejsc. „Liczba ta może się zwiększać wraz z postępującymi robotami remontowymi” – ocenił w informacji przesłanej PAP rzecznik uczelni Krzysztof Szymański. Nowych akademików uczelnia nie buduje.

Rzecznik podkreślił, że przydzielanie miejsc w akademikach jest podzielone na kilka „akcji kwaterunkowych” stworzonych z myślą o różnych grupach – najpierw o aktualnych studentach i doktorantach, później o osobach nowo przyjętych.

„Zakładamy, że tzw. główna akcja kwaterunkowa (dla aktualnych studentów i doktorantów) obejmie ok. 2400 miejsc. (…) Po jej zakończeniu będziemy wiedzieli, ile miejsc możemy udostępnić do akcji kwaterunkowej dla nowych studentów” – podał rzecznik.

Za miesiąc w akademikach uczelni trzeba było dotąd płacić od 320 do 920 zł – w zależności od standardu pokoju. Jak poinformował Krzysztof Szymański, stawki pozostaną na zbliżonym poziomie, mogą się różnić o +/- 10 zł.

„W każdym z 11 akademików PW mamy do czynienia z innym wyposażeniem i standardem, co jest m.in. związane z ich stanem technicznym. Poprawiamy sytuację poprzez prowadzone remonty” – poinformował rzecznik.

Na Politechnice Warszawskiej studiuje ok. 22 tys. studentów, na I rok uczelnia chce przyjąć ok. 9 tys. osób.

Więcej informacji na stronie https://sspw.pl/.

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego na zbliżający się rok akademicki przygotowała ok. 2500 miejsc w domach studenckich. „To nieco mniej niż w minionym roku z uwagi na większe zapotrzebowanie na pokoje jednoosobowe (jedynki tworzymy z pokoi dwuosobowych)” – poinformował PAP rzecznik uczelni Krzysztof Szwejk.

Dodał, że ceny za zakwaterowanie w domach studenckich nie zostały jeszcze ustalone, ale wzrosną o ok. 15 proc. W roku akademickim 2023/2024 studenci musieli płacić od 510 do 950 zł za miesiąc. Stawka zależy od standardu pokoju i „kosztów generowanych przez mieszkańców”. Rzecznik SGGW zaznaczył, że na ceny ma też wpływ „polityka państwa w zakresie istotnych składników kosztotwórczych”.

Z informacji nadesłanych do PAP wynika, że w pokojach w akademikach są wszystkie potrzebne meble, wspólne kuchnie są w pełni wyposażone, a studenci mają też do dyspozycji przemysłowe pralnie, internet Wi-Fi, pokoje cichej nauki i do ćwiczeń.

SGGW nie buduje nowych akademików, a remonty już istniejących przeprowadza na bieżąco każdego roku.

Obecnie w SGGW studiuje prawie 15,3 tys. studentów. Na nowy rok akademicki uczelnia planuje przyjąć łącznie ponad 7,5 tys. osób, a w najbliższej rekrutacji na I i II stopień studiów – ponad 6,3 tys.

Więcej na stronie http://adiss.sggw.pl/.

Do kolejnego roku akademickiego szykuje się również Warszawski Uniwersytet Medyczny. Dla studentów przeznaczono tam 574 miejsca w akademikach – w nadchodzącym roku będzie ich tyle samo, co w ubiegłym.

Cena za miesiąc, w zależności od standardu pokoju, wynosiła dotąd od 580 do 910 zł, teraz wzrośnie o 14 proc.

Dyrektor ds. komunikacji WUM Marta Ewa Wojtach przekazała PAP, że w dwóch akademikach studentom zapewniono pokoje jedno-, dwu- i trzyosobowe (łazienki i kuchnie ogólnodostępne znajdują się na każdym piętrze). W trzecim domu studenckim czekają pokoje dwuosobowe z łazienkami i ogólnodostępnymi kuchniami na każdym piętrze.

Na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym uczy się 9725 osób. Limit przyjęć na uczelnię na rok akademicki 2024/2025 wynosi ogółem 2592 (nie wliczając kierunku lekarskiego i lekarsko-dentystycznego).

Więcej o akademikach WUM pod adresem https://www.wum.edu.pl/zycie-wum-akademiki-i-stolowki.

Szkoła Główna Handlowa przewidziała 454 miejsca w akademikach, w tym 134 dla studentów, którzy dopiero rozpoczną naukę na uczelni. To więcej o 86 miejsc niż w minionym roku akademickim, bo do użytku zostanie oddany po remoncie akademik „Grosik”.

Cennik na zbliżający się rok jest aktualnie przygotowywany, wysokość opłat będzie się różnić w zależności od standardu akademika i liczby osób w pokoju. W roku akademickim 2023/2024 koszt miesięcznego zakwaterowania wynosił 730-900 zł.

„Cen na najbliższy rok nie zmieniamy. Zrobiliśmy inflacyjną waloryzację rok temu, ale obiecaliśmy studentom, że w tym roku nie będzie zmiany” – powiedział PAP kanclerz SGH dr Marcin Dąbrowski.

Studenci SGH mogą zamieszkać w pokojach jedno- i dwuosobowych. W Domu Studenckim nr 1, gdzie pokoje są świeżo wyremontowane, będą korzystać ze wspólnej kuchni, WC i natrysków. W DS nr 3 przygotowano segmenty dwu- lub trzypokojowe z pokojami jedno- i dwuosobowymi ze wspólną kuchnią i łazienką oraz nowoczesnymi meblami. Budynek również został wyremontowany.

Jak poinformował PAP rzecznik Mariusz Sielski, w SGH studiowało w minionym roku akademickim 9,4 tys. osób. Zgodnie z limitami przyjęć na 2024/2025 rok, na I roku studiów licencjackich będzie się uczyć 2070 osób, a na I roku studiów magisterskich – 3235 osób.

Szczegóły można znaleźć pod adresem https://www.sgh.waw.pl/domy-studenta-informacje-dla-studentow.


red./PAP


bm