Wystawa tkanych gobelinów w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie

2024-07-05 12:36:23(ost. akt: 2024-07-05 10:46:28)
W żyrardowskim muzeum można oglądać wiele bardzo ciekawych wystaw

W żyrardowskim muzeum można oglądać wiele bardzo ciekawych wystaw

Autor zdjęcia: muzeumlniarstwa.pl

Wystawę tkanych gobelinów będzie można oglądać od 12 lipca w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie (Mazowieckie) – mieście z ponad 180-letnią tradycją przemysłu lniarskiego. Autorami prezentowanych prac są członkowie Stowarzyszenia Tkalnia Artystyczna oraz artyści amatorzy z Pracowni Tkactwa Artystycznego Penelopa.
Na wystawie, zorganizowanej w surowych wnętrzach dawnej fabryki lnu, prezentowane są tkane ręcznie gobeliny o różnorodnej tematyce. Są to barwne pejzaże, martwe natury, sceny rodzajowe i kompozycje abstrakcyjne. Ich twórcy czerpią inspiracje z natury, motywów architektonicznych czy malarstwa znanych artystów. "Gobeliny, które zaprezentujemy w Muzeum Lniarstwa zdobyły liczne nagrody i wyróżnienia na wystawach i konkursach, także ogólnopolskich" – podkreśliła prezeska Stowarzyszenia Tkalnia Artystyczna Monika Berezowska.

Autorami prac są członkowie założonego w 2022 r. Stowarzyszenia Tkalnia Artystyczna oraz artyści amatorzy z Pracowni Tkactwa Artystycznego Penelopa, którzy od ponad 30 lat oddają się tej wyjątkowej stwórczości. Penelopa trzykrotnie otrzymywała tytuł najlepszej amatorskiej pracowni tkackiej w Polsce podczas Ogólnopolskiego Triennale Twórczości Nieprofesjonalnej w Turku.

W kwietniu minęło 25 lat od definitywnego zamknięcia żyrardowskich Zakładów Lniarskich. Według dyr. Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie Jacka Czubaka, tkactwo stanowi integralną cześć lokalnej historii i przemysłowego dziedzictwa Żyrardowa. "Wystawa gobelinów jest świetnym połączeniem tradycyjnej, nieco zapomnianej dziś techniki, z pasją i sztuką. To rękodzieło najwyższej jakości" – podkreślił Czubak.

Wernisażowi wystawy, który zaplanowano na piętek, 12 lipca będzie towarzyszył pokaz tkania na zabytkowych krosnach żakardowych będących częścią ekspozycji Muzeum Lniarstwa. Prace prezentowane będą do 4 sierpnia.

Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie należy do najciekawszych miejsc pielęgnujących lniarskie tradycje i obrazujących dzieje przemysłu lniarskiego na ziemiach polskich.

Muzeum Lniarstwa ma siedzibę w jednym z pofabrycznych budynków Bielnika, który stanowił niegdyś część kompleksu produkcyjnego żyrardowskiej fabryki. Monumentalne postindustrialne przestrzenie muzeum są ściśle związane z ponad 180-letnią tradycją przemysłu lniarskiego. W budynku mieścił się niegdyś oddział drukarni żyrardowskich Zakładów Lniarskich, które już pod koniec XIX wieku stały się najpotężniejszą fabryką lnu ówczesnej Europy, a wyroby były znane i cenione na całym świecie. Budynek siedziby muzeum jest obiektem zabytkowym, częścią XIX-wiecznej osady fabrycznej w Żyrardowie, uznanej za pomnik historii, czyli najwyższą formę ochrony zabytków w Polsce.


red./PAP


bm