Budżet obywatelski Płocka: projekty i głosowanie

2024-07-05 11:00:11(ost. akt: 2024-07-05 02:03:02)

Autor zdjęcia: PAP

W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego Płocka, mieszkańcy zgłosili 48 projektów, z których 46 przeszło przez ocenę formalną, a ostatecznie pozytywnie oceniono 29 z nich. Teraz te inicjatywy zostaną poddane pod głosowanie, które odbędzie się od 6 do 19 września. To już 13. edycja tego przedsięwzięcia, które daje mieszkańcom możliwość bezpośredniego wpływu na rozwój miasta.
Prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski, podkreśla znaczenie udziału mieszkańców na każdym etapie budżetu obywatelskiego. Dotychczas zrealizowano 140 projektów za ponad 50 milionów złotych. W obecnej edycji do rozdysponowania jest 6,3 miliona złotych, a o ich przeznaczeniu zdecydują sami mieszkańcy w głosowaniu we wrześniu.

Wybrane projekty


Wśród 29 projektów, które pozytywnie przeszły ocenę i zostaną poddane pod głosowanie, znajdują się zarówno inicjatywy ogólnomiejskie, jak i osiedlowe. Przykładowe projekty to:

"Toaleta dla aktywnych": Postawienie nowoczesnej toalety w sąsiedztwie Zalewu Sobótka nad Wisłą dla osób aktywnie spędzających tam czas. Szacunkowy koszt to 350 tysięcy złotych.
"Wrotkowisko": Budowa placu do nauki i doskonalenia jazdy na rolkach, wrotkach, deskorolkach i hulajnogach w jednym z parków. Zakładany koszt to 1 milion 990 tysięcy złotych.
"Sobótka pod żaglami": Doposażenie wypożyczalni sprzętu wodnego w ogólnodostępne łodzie żaglowe i deski SUP z pływającą stacją dokującą. Przewidywany koszt to 140 tysięcy 100 złotych.
"Bolkowy Gród": Budowa placu zabaw w stylu rycerskim w rejonie bulwarów nad Wisłą, łączącego elementy historyczne z nowoczesnymi rozwiązaniami wraz z zagospodarowaniem parku i pielęgnacją terenów zielonych. Szacunkowy koszt to 2 miliony złotych.
"Świąteczne Miasteczko Jarmarkowe": Przygotowanie w grudniu tego roku na Starym Rynku stref: handlowej, gastronomicznej i animacji dla dzieci oraz strefy Świętego Mikołaja wraz z dekoracjami i organizacją parady. Zakładany koszt to 160 tysięcy złotych.

Proces głosowania i wyniki


Każdy mieszkaniec Płocka będzie miał możliwość oddania głosu na wybrane projekty stacjonarnie lub elektronicznie. Głosowanie stacjonarne będzie możliwe poprzez wypełnienie formularza i wrzucenie go do urny w jednym z wyznaczonych punktów. Głosowanie elektroniczne odbędzie się na dedykowanej stronie internetowej po uprzedniej rejestracji.

Wyniki głosowania zostaną ogłoszone do 30 września. Zwycięskie projekty zostaną wpisane do realizacji przez płocki samorząd w ramach budżetu miasta na 2025 rok.

Mieszkańcy, których projekty zostały ocenione negatywnie, mogą odwołać się od tego rozstrzygnięcia do 11 lipca. „Zawsze szukamy najlepszego rozwiązania, tak by inicjatywy mieszkańców mogły trafić pod głosowanie i by spełniały oczekiwania płocczan” – powiedział Łukasz Jankowski, zastępca prezydenta Płocka ds. polityki społecznej.

Zachęta do udziału


Prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski, zachęca wszystkich mieszkańców do udziału w głosowaniu i podkreśla, że budżet obywatelski to doskonała okazja do realizacji potrzeb i pomysłów, które bezpośrednio wpływają na komfort życia w mieście.


red./PAP


bm