W sobotę na drogach Mazowsza kaskadowy pomiar prędkości

2024-07-05 09:00:47(ost. akt: 2024-07-05 01:29:08)

Autor zdjęcia: PAP

Mazowiecka policja zapowiedziała, że w sobotę policjanci na całym Mazowszu będą prowadzić akcję "Kaskadowy pomiar prędkości". Do działań będą wykorzystane oznakowane i nieoznakowane radiowozy wyposażone w wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości.
Jak poinformował Rafał Jeżak z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu, policyjne działania będą polegały na prowadzeniu kontroli na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach, przez patrole ustawione kolejno po sobie na często niezbyt długim odcinku trasy.

"Mimo że nadrzędnym celem działań będzie egzekwowanie od kierujących przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości, policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem" – zaznaczył Jeżak.

Do wypadków drogowych dochodzi zazwyczaj na skutek naruszenia przez kierowców obowiązujących zasad bezpieczeństwa, a szczególnie niedostosowania prędkości do warunków ruchu. "To właśnie z tego powodu, każdego roku kierujący jadący zbyt szybko powodują zdarzenia, które pochłaniają ponad 1/3 wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych" – podkreślił przedstawiciel mazowieckiej policji.

Celem sobotnich działań będzie ograniczenie zagrożeń wynikających z przekraczania dopuszczalnych prędkości. Podczas akcji wykorzystane zostaną radiowozy oznakowane i nieoznakowane, również wyposażone w wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości.

Statyczne punkty pomiaru prędkości, jak i pomiary prowadzone dynamicznie, będzie można spotkać przede wszystkim w miejscach występowania zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

W trosce o bezpieczeństwo podróżujących policja apeluje o rozwagę i stosowanie przepisów ruchu drogowego.


red./PAP


bm