Obrączkowanie piskląt bociana białego w Puszczy Kampinoskiej

2024-07-04 14:47:34(ost. akt: 2024-07-04 15:09:18)

Autor zdjęcia: Barbara Mikulska-Rola

W Kampinoskim Parku Narodowym i jego otulinie każdego roku odbywa się niezwykła akcja – obrączkowanie piskląt bociana białego

„(...) Do kraju tego, gdzie winą jest dużą
Popsować gniazdo na gruszy bocianie,
Bo wszystkim służą…
Tęskno mi, Panie…
(...)”

Cyprian Kamil Norwid


Obrączkowanie piskląt bociana białego w Puszczy Kampinoskiej


W Kampinoskim Parku Narodowym i jego otulinie każdego roku odbywa się niezwykła akcja – obrączkowanie piskląt bociana białego.
To wydarzenie, koordynowane przez wolontariuszy z KPN pod czujnym okiem doktora Adama Olszewskiego, jest częścią szeroko zakrojonego projektu badawczego, który trwa od 2006 roku. Projekt ten ma na celu szczegółowe badania nad populacją bociana białego w rezerwacie Biosfery „Puszcza Kampinoska”.

Cel i znaczenie obrączkowania


Obrączkowanie ptaków to nie tylko tradycyjna metoda badawcza, ale także narzędzie, które dostarcza naukowcom wielu cennych informacji. Dzięki obrączkom można śledzić bociany podczas migracji, zimowania i w okresie lęgowym w kolejnych latach ich życia. W trakcie tegorocznej akcji, ornitolodzy mierzą dzioby, skrzydła i ważą pisklęta, a czasami zbierają wypluwki i pióra dorosłych ptaków.

Bocian biały jest gatunkiem parasolowym, co oznacza, że jego ochrona wspiera zachowanie wielu innych gatunków zwierząt, takich jak żurawie, czajki, ważki, wydry czy bobry. W Polsce, od 20 lat przeprowadzana jest też akcja liczenia bocianich gniazd, która obecnie odbywa się w ramach VIII Międzynarodowego Spisu Bociana Białego. KPN poinformował, że w 2023 roku na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego sprawdzono 156 gniazd i platform, z czego 69 zawierało młode bociany.


Wyzwania i sukcesy


Dotychczasowe wyniki liczenia pokazują, że bociany w Polsce zmagają się z wieloma wyzwaniami. Liczebność tego gatunku zmniejsza się, szczególnie na zachodzie kraju, gdzie dominuje wielkoobszarowe rolnictwo, nieprzyjazne dla bioróżnorodności. Na przykład, między rokiem 2004 a 2014 liczba bocianów spadła z około 52 tysięcy par do 45-46 tysięcy par. Jednakże, w regionach wschodnich, gdzie rolnictwo ma bardziej tradycyjny charakter, bociany mają lepsze warunki do życia i gniazdowania.

Ciekawym zjawiskiem jest adaptacja bocianów do nowych warunków żerowania. W niektórych regionach bociany nauczyły się korzystać z wysypisk śmieci jako źródła pożywienia, co pozwoliło im na przetrwanie w trudniejszych warunkach. Badania pokazują, że w miejscach takich jak województwo zachodniopomorskie i pomorskie, gdzie znajdują się otwarte składowiska odpadów, liczba bocianów wzrasta.

Międzynarodowe zasięgi i ochrona


Dzięki obrączkowaniu wiemy, że bociany z Puszczy Kampinoskiej migrują na znaczną odległość. Zostały one zaobserwowane m.in. w Europie Wschodniej, na Bliskim Wschodzie, a nawet w Afryce Południowej. Co więcej, niektóre z bocianów, które wykluły się w Puszczy Kampinoskiej, gniazdują później w innych rejonach Polski. U nas potrafią pojawić się ptaki, które wykluły się w sąsiednich państwach.

Ochrona bociana białego to skomplikowane i wieloaspektowe zadanie. Wymaga ona nie tylko bezpośrednich działań, takich jak obrączkowanie czy ochrona siedlisk, ale także zrozumienia i adaptacji do zmieniających się warunków środowiskowych. Akcja obrączkowania i liczenia bocianów jest ważnym elementem tych działań, dostarczając niezbędnych danych do dalszych badań i ochrony tego niezwykłego gatunku. Warto wspomnieć, że informacje o obrączkowanych bocianach można śledzić w internetowej bazie ptaków polring, dostępnej pod adresem https://ring.stornit.gda.pl/.

Ochrona bociana białego to nie tylko troska o jeden gatunek, ale o cały ekosystem, który dzięki niemu może przetrwać i rozwijać się w harmonii z naturą.


Barbara Mikulska-Rola