73 proc. firm turystycznych ma płynność finansową wystarczającą na dłużej niż 3 miesiące

2024-07-04 11:30:49(ost. akt: 2024-07-04 11:19:14)

Autor zdjęcia: Israel Andrade on Unsplash

73 proc. firm działających w obszarze turystyki ma płynność finansową wystarczającą na więcej niż trzy miesiące funkcjonowania - wynika z badania PIE. 30 proc. przedstawicieli usług turystycznych odnotowało wzrost mdm wartości sprzedaży.
Według badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego, wśród firm usługowych prowadzących działalność związaną z zakwaterowaniem oraz wyżywieniem, a także firm działających w obszarze kultury, rozrywki i rekreacji, 73 proc. ma płynność finansową wystarczającą na więcej niż trzy miesiące funkcjonowania.

20 proc. badanych firm przewiduje poprawę swojej kondycji finansowej w przyszłości, a 12 proc. - pogorszenie.

W raporcie podkreślono, że 30 proc. firm świadczących usługi z obszaru turystyki odnotowało wzrost mdm wartości sprzedaży, a 23 proc. odnotowało wzrost liczby nowych zamówień.

"83 proc. firm usługowych, które działają w turystyce, ma wystarczające moce produkcyjne potrzebne do realizacji zamówień na kolejne trzy miesiące. Na zbyt małe moce wskazuje jednak 9 proc. firm, co często ma związek z brakiem pracowników" - przekazano w raporcie.

Z badania wynika, że w przedsiębiorstwach świadczących usługi związane z turystyką, w sezonie letnim wzrasta zapotrzebowanie na pracowników. 14 proc. takich firm planuje zwiększyć liczbę zatrudnionych w najbliższych trzech miesiącach.

Według PIE, "rosnące ceny energii są największą bolączką dla przedstawicieli przedsiębiorstw świadczących usługi turystyczne".

Jak przekazano, wśród barier prowadzenia biznesu w czerwcu 2024 r. blisko 70 proc. przedsiębiorców związanych z turystyką wskazało na "dużą uciążliwość kosztów energii". 67 proc. skarżyło się na rosnące koszty zatrudnienia, a 66 proc. na niepewność sytuacji gospodarczej. Na zatory płatnicze wskazało natomiast 25 proc. przedsiębiorstw.

W raporcie (powołując się na dane Ministerstwa Sportu i Turystyki) podkreślono, że "turystyka ma duży potencjał wzrostu". W 2023 r. wypracowała ona ok. 5,2 proc. PKB, a w ciągu kilku lat ma osiągnąć poziom 6-7 proc. "Pewnym impulsem rozwojowym mogą okazać się środki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Program przeznaczony jest dla przedstawicieli takich sektorów, jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Celem inwestycji jest wsparcie MŚP działających w wyżej wymienionych sektorach, które zostały najbardziej dotknięte następstwami pandemii COVID-19 w Polsce" - wyjaśniono.

Przypomniano, że z badań PIE przeprowadzonych wiosną 2024 r. wynika, że w sektorze usług 25 proc. przedsiębiorstw liczyło na środki z w ramach dotacji z KPO.

Polski Instytut Ekonomiczny to publiczny think tank ekonomiczny.


red./PAP


bm