Nowacka dogadała się z Owsiakiem: nauczyciele będą szkoleni

2024-07-03 09:00:17(ost. akt: 2024-07-03 01:31:39)

Autor zdjęcia: PAP

Od 1 września 2024 r. w szkołach będzie prowadzona nauka pierwszej pomocy na wszystkich etapach edukacji. Nauczyciele przeszkoleni przez instruktorów WOŚP przekażą pozyskaną wiedzę swoim uczniom – poinformowała we wtorek minister edukacji Barbara Nowacka.
We wtorek na konferencji prasowej w Ministerstwie Edukacji Narodowej minister Barbara Nowacka, wiceminister Katarzyna Lubnauer oraz prezes Zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak ogłosili współpracę MEN i WOŚP w zakresie nauczania pierwszej pomocy.

Minister Nowacka poinformowała, że od nowego roku szkolnego nauka pierwszej pomocy zostanie wpisana do podstawy programowej w klasach I-III szkoły podstawowej oraz w starszych klasach.

"Każdy z nas może pomóc i uratować życie, tylko trzeba wiedzieć, jak to robić. Dzięki współpracy z WOŚP tę wiedzę zdobędzie coraz więcej nauczycieli, którzy przekażą ją młodym osobom" – powiedziała Nowacka.

Podkreśliła, że MEN i WOŚP rozpoczęły mocną współpracę. "Bardzo się cieszę, że będzie widać namacalne efekty współpracy z organizacjami pozarządowymi, i że dobro, które WOŚP wnosi do Polski, będzie jeszcze bardziej widoczne w szkołach" – dodała.

Nowacka wyraziła radość z wprowadzenia pierwszej pomocy jako stałego elementu edukacji i zachęciła nauczycieli do dołączenia do programu WOŚP. "W marcu wysłaliśmy prośbę przez kuratoria, aby nauczyciele zgłaszali się do programu. Wiemy, że jest ogromny odzew" – powiedziała.

Wiceminister Lubnauer dodała, że oprócz szkoleń prowadzonych przez instruktorów WOŚP, nauczyciele otrzymają dodatkowe materiały dzięki współpracy fundacji z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji. "Na Zintegrowanej Platformie Edukacyjnej znajdą się wspólne materiały ORE i WOŚP dotyczące szkolenia nauczycieli z pierwszej pomocy" – powiedziała.

Jerzy Owsiak wyraził zadowolenie z faktu, że po 18 latach nauka pierwszej pomocy będzie przedmiotem obowiązkowym. Zapewnił, że od 1 września WOŚP będzie prowadziła naukę pierwszej pomocy dla nauczycieli we wszystkich szkołach.

W zmienionej podstawie programowej, obowiązującej od 1 września 2024 r., dodano wymóg znajomości podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy w klasach I-III szkoły podstawowej. W kolejnych klasach, zajęcia będą odbywać się również podczas zajęć z wychowawcą w szkołach podstawowych (klasy IV-VII) oraz ponadpodstawowych (klasy II-IV liceum, II-V technikum oraz II i III branżowej szkoły I stopnia). Uczniowie klasy VIII szkoły podstawowej oraz klasy I szkół ponadpodstawowych będą uczyć się pierwszej pomocy na zajęciach edukacji dla bezpieczeństwa.

Podczas konferencji prasowej minister Nowacka przypomniała, że trwają prace nad wprowadzeniem od 1 września 2025 r. nowego przedmiotu – edukacja zdrowotna, w ramach którego komponent dotyczący pierwszej pomocy również się znajdzie.

Fundacja WOŚP od 2006 r. prowadzi program edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować", przeznaczony dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Programem objęto ponad 30,9 tys. nauczycieli, a blisko 3 miliony dzieci nauczyło się podstaw pierwszej pomocy.

Czy to optymalne rozwiązanie?

Pojawiają się pytania, czy szkolenia nie mogłyby być prowadzone przez inne służby oraz ile zarobi na tym fundacja Owsiaka. Pomysł nauczania dzieci pierwszej pomocy jest bez wątpienia pozytywny, ale czy WOŚP jest najlepszym wyborem, pozostaje otwarte do dyskusji.


red./PAP

bm