Rośnie skrajne ubóstwo w Polsce

2024-07-02 09:00:57(ost. akt: 2024-07-02 01:50:54)

Autor zdjęcia: PAP

W 2023 roku Polska zmagała się z najwyższym odsetkiem osób żyjących w skrajnym ubóstwie od dziewięciu lat, jak poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Według danych, 6,6% społeczeństwa żyło poniżej minimum egzystencji, co przekłada się na około 2,5 miliona osób. Ten niepokojący wzrost wynika z rosnących kosztów życia i niskich dochodów, co wpływa na poziom życia wielu Polaków.
Sfera niedostatku i ubóstwo relatywne

Nie tylko skrajne ubóstwo dotyka polskie rodziny. Odsetek osób żyjących w sferze niedostatku, określanym jako minimum socjalne, wzrósł do 46%, co oznacza, że prawie połowa społeczeństwa zmaga się z trudnościami w zapewnieniu sobie podstawowych warunków do godnego życia. Ubóstwo relatywne, które mierzy konsumpcję poniżej przeciętnego poziomu w kraju, także wzrosło do 12,2%.

Dynamiczny wzrost cen mieszkań

Początek 2024 roku przyniósł znaczący wzrost cen mieszkań zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Narodowy Bank Polski (NBP) odnotował największy skok cen nieruchomości od ponad 16 lat. Ta sytuacja dodatkowo komplikuje sytuację finansową wielu rodzin, dla których zakup własnego mieszkania staje się coraz mniej osiągalny.

Wzrost cen energii i minimalnego wynagrodzenia

Od 1 lipca 2024 roku rachunki za prąd i gaz wzrosły średnio o 20%, co wywołało dodatkową presję inflacyjną. Jednocześnie, płaca minimalna została podwyższona o 58 zł brutto, osiągając poziom 4300 zł. Choć wzrost wynagrodzeń ma na celu poprawę sytuacji pracowników, nie rekompensuje on w pełni rosnących kosztów życia.

Stabilne stopy procentowe

Na posiedzeniu w dniach 2-3 lipca, Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie (główna stopa wynosi 5,75%). Wzrost kosztów energii i gazu prawdopodobnie przyczyni się do wzrostu inflacji, która w czerwcu 2024 roku wyniosła 2,6%, a prognozy wskazują na dalszy wzrost do około 4% w lipcu.

Prognozy gospodarcze i wyzwania na przyszłość

W najbliższym tygodniu kluczowym wydarzeniem będzie odczyt PMI dla przemysłu, który od 26 miesięcy utrzymuje się poniżej 50 punktów, co wskazuje na pogorszenie koniunktury. Z kolei na arenie międzynarodowej, uwagę przyciągną dane o PMI dla strefy euro oraz czerwcowa inflacja w tej strefie.

Polska staje przed wieloma wyzwaniami gospodarczymi, które wymagają natychmiastowych działań i długoterminowych strategii. Wzrost ubóstwa, rosnące koszty życia oraz stabilność stóp procentowych to tylko niektóre z elementów, które będą kształtować przyszłość polskiej gospodarki.


źródło: next.gazeta.pl

bm