Wielki transfer LUK-u Lublin. Wilfredo Leon zasila szeregi 5. siły PlusLigi

2024-07-01 14:47:35(ost. akt: 2024-07-01 15:26:28)

Autor zdjęcia: Bogdanka LUK Lublin

"Transfer XXI. wieku" w Polskiej Lidze Siatkówki oficjalnie znalazł swój koniec. Reprezentant Polski, jeden z najlepszych siatkarzy świata Wilfredo Leon oficjalnie podpisał kontrakt z Bogdanką LUK Lublin.
Kiedyś wydawało się, że obecność Wilfredo Leona na parkietach PlusLigi będzie tylko abstrakcją. Urodzony na Kubie siatkarz święcił triumfy w barwach Zenita Kazan oraz Sir Safety Perugia, miał jeden z najwyższych kontraktów na świecie, więc polskie kluby nie mogły pozwolić sobie na pozyskanie jednego z najlepszych przyjmujących na świecie.

Sytuacja zaczęła nabierać kompletnie inny charakter, kiedy to w 2015 roku Leon otrzymał polskie obywatelstwo, a w 2019 oficjalnie zadebiutował w biało-czerwonej koszulce. Wtedy dyskusje na temat gry Wilfredo Leona w polskiej lidze stawały się (nieśmiało) realne.

2024 rok. Po wielu spekulacjach, plotkach i doniesieniach mediów oraz siatkarskich "insajderów" Wilfredo Leon oficjalnie zagra w PlusLidze. Nową drużyną reprezentanta Polski został LUK Lublin, który ostatni sezon zakończył na miejscu 5. - najlepszym w dotychczasowej historii klubu.


Wilfredo Leon jest czterokrotnym zwycięzcą Ligi Mistrzów oraz Klubowych Mistrzostw Świata. Trzy razy zdobywał srebrny medal mistrzostw Włoch, natomiast w ostatnim sezonie wraz z ekipą z Perugii zdobył upragnione scudetto. Na polu reprezentacyjnym wraz z Kubą w 2010 roku został wicemistrzem świata. Od momentu gry dla polskiej kadry sięgnął po złoty medal Ligi Narodów oraz tytuł mistrza Europy.

Przyjmujący był wielokrotnie nagradzany za swoje indywidualne osiągnięcia podczas różnych turniejów. Znany z potężnej siły w ataku i na zagrywce oraz korzystnych warunków fizycznych Leon bez wątpienia będzie gwiazdą nie tylko drużyny z Lublina, ale i całej PlusLigi.