Kaja Kallas, największy międzynarodowy sukces Estonii. Została szefową unijnej dyplomacji

2024-06-28 06:06:21(ost. akt: 2024-06-28 06:22:55)

Autor zdjęcia: X/Kaja Kallas

Estońska premierka Kaja Kallas, zgodnie z ustaleniami szczytu w Brukseli, zostanie szefową unijnej dyplomacji. Chociaż dzięki bezkompromisowej postawie wobec Rosji po inwazji na Ukrainę zyskała olbrzymią rozpoznawalność zagranicą, to w kraju jej pozycja zaczęła słabnąć.
Kallas będzie pierwszą przedstawicielką z Europy Środkowej na stanowisku wysokiego przedstawiciela UE ds. zagranicznych i obronnych, a także pierwszą w historii Estonką na tak wysokim międzynarodowym stanowisku.

Kaja Kallas ma 47 lat i od trzech lat pełni funkcję szefowej estońskiego rządu. W polityce jest od 15 lat.

Obrazek w tresci

Zaczęła być rozpoznawalna po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wówczas umiejętnie przebijała się z przekazem do międzynarodowych mediów. Zasłynęła wywiadem udzielonym grupie dziennikarzy przed szczytem NATO w Brukseli w czerwcu 2022 r. Powiedziała wtedy, że zgodnie z planami obrony NATO Estonia zostałaby wymazana z mapy, a historyczne centrum jej stolicy zrównane z ziemią w przypadku rosyjskiego ataku.

Brukselskie media - jak wspomina jeden z estońskich dziennikarzy - zwróciły na nią uwagę, bo w przeciwieństwie do zachodnich liderów, którzy ostrożnie ważyli słowa, ona mówiła jasno i dosadnie o zagrożeniu, jakim była Rosja.

Dlatego nominacja Kallas na stanowisko szefowej unijnej dyplomacji to dobra wiadomość dla Europy Środkowej. "Będzie podtrzymywać zainteresowanie zagrożeniem ze Wschodu. Poza tym to największa nominacja międzynarodowa w historii Estonii" - mówi PAP estoński korespondent telewizyjny i radiowy w Brukseli Joosep Vark.

Obrazek w tresci

Międzynarodowa kariera Estonki odbiła się jednak na sytuacji wewnętrznej w kraju. Kallas nie była w stanie doprowadzić do zgody w rządzie w sprawie zerowego deficytu budżetowego i ustabilizować finansów publicznych. W efekcie Estonia otarła się w czerwcu o procedurę nadmiernego deficytu. Tymczasem Tallin jest, obok Sztokholmu, jedyną stolicą unijną, wobec której Komisja Europejska na uruchomienie tego postępowania nigdy się nie zdecydowała. Rząd podniósł też podatki, co wzbudziło spore niezadowolenie w kraju.

Spadek popularności premierki wśród Estończyków odbija się w sondażach jej liberalnej Estońskiej Partii Reform. W wyborach parlamentarnych w 2023 r. ugrupowanie to zdobyło 31 proc. głosów. Tymczasem zgodnie z sondażem opublikowanym w środę obecnie partia ta mogłaby liczyć zaledwie na 17 proc. i drugie miejsce za opozycyjną centroprawicową partią Ojczyzna.

Obrazek w tresci

Pomimo popularności w europejskich mediach Kallas ponoć kiepsko radzi sobie z komunikacją w kraju. Kiedy we wrześniu zeszłego roku okazało się, że jej mąż Arvo Hallik miał udziały w firmie Stark Logistics, która nadal prowadziła interesy w Rosji wbrew nakładanym na Kreml sankcjom gospodarczym, premierka nie była w stanie wybronić się w oczach opinii publicznej. "Ona dobrze sobie radzi w mediach europejskich, bo nie zadają jej trudnych pytań, a na takie w kraju często się obraża" - mówi jeden z estońskich dziennikarzy.

Do jej krytyków należy też były premier i estoński komisarz, obecnie europoseł Andrus Ansip, który należy do tej samej Estońskiej Partii Reform. Kallas w trakcie swoich rządów miała więc opozycję we własnej partii. Ansip nazywał ją "księżniczką", co miało stanowić nawiązanie do jej ojca Siima Kallas, byłego premiera, estońskiego komisarza i prezesa banku centralnego, a obecnie posła partii córki, który zapewne miał na ścieżkę jej kariery spory wpływ.

Ansip krytykował ją m.in. za decyzje gospodarcze. Kallas odpowiadała cieszącemu się wciąż dużym uznaniem w kraju politykowi, nazywając go maszyną do lemoniady. "Jeśli włożysz pieniądze, na pewno dostaniesz lemoniadę. Jeśli postawimy mikrofon przed Ansipem, w stronę Kai Kallas na pewno poleci jakaś trucizna" - mówiła.

Kallas na czele unijnej dyplomacji zastąpi Hiszpana Josepa Borrella.

Biogram:
Kaja Kallas to estońska polityk i prawniczka, obecna premier Estonii. Urodziła się 18 czerwca 1977 roku w Tallinnie. Jest córką Siima Kallasa, który również był premierem Estonii. Kaja Kallas ukończyła prawo na Uniwersytecie Tallińskim oraz uzyskała dyplom MBA na Uniwersytecie Paris Dauphine.

Karierę polityczną rozpoczęła jako członkini Estońskiej Partii Reform, do której dołączyła w 2011 roku. W latach 2011-2014 była członkinią parlamentu Estonii, Riigikogu. W 2014 roku została wybrana do Parlamentu Europejskiego, gdzie działała w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii.

W 2018 roku wróciła do polityki krajowej i została przewodniczącą Estońskiej Partii Reform. Po wyborach parlamentarnych w 2019 roku nie udało jej się stworzyć rządu, ale w 2021 roku objęła stanowisko premiera Estonii, stając się pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii kraju.

Jako premier Kaja Kallas koncentruje się na wzmacnianiu bezpieczeństwa narodowego, transformacji cyfrowej i zrównoważonym rozwoju. Jest także orędowniczką praworządności i wartości demokratycznych w Estonii oraz w Unii Europejskiej.

W życiu prywatnym Kaja Kallas jest matką i żoną. Jest aktywna w mediach społecznościowych, gdzie dzieli się swoimi poglądami politycznymi oraz życiem codziennym.

Obrazek w tresci